Oferta odkurzaczy z pewnością potrafi zaskoczyć. W sklepach spotkać możemy zarówno niewielkie, poręczne, bezprzewodowe modele, jak i duże, zaawansowane technologicznie urządzenia, przystosowane nawet do prania dywanów. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, by wybrany odkurzacz jak najlepiej spełniał nasze oczekiwania?

Moc silnika i ssania odkurzacza

Jednym z najważniejszych parametrów charakteryzujących odkurzacz jest moc silnika, która podawana jest w watach. Im moc silnika jest wyższa, tym urządzenie może pracować dłużej i efektywniej bez przegrzania, czyli odkurzyć jednorazowo większą powierzchnię.

Od mocy silnika uzależniony jest także parametr określający moc ssania danego modelu, czyli siłę ciągu powietrza, z jaką zanieczyszczenia są wciągane przed odkurzacz. Moc ssania zwykle podawana jest w watach – najwyższa wartość wynosi około 500 W, a najniższa około 250 W. Urządzenia o dużej mocy ssania będą polecane przede wszystkim posiadaczom dywanów, którzy często muszą czyścić je z sierści zwierząt, włosów czy innych zanieczyszczeń. Dobrą alternatywą będą też modele z regulacją mocy ssania, którą za pomocą suwaka bądź pokrętła możemy dostosować do rodzaju aktualnie sprzątanej powierzchni.

Poziom hałasu odkurzacza

Kolejnym, niezwykle istotnym parametrem jest poziom hałasu, który emitowany jest przez urządzenie. Decydując się na dobry, cichy odkurzacz w Euro, możemy swobodnie korzystać z niego bez obaw, że będziemy przeszkadzać innym domownikom lub sąsiadom czy też obudzimy śpiące za ścianą dziecko. Co jednak rozumiemy pod pojęciem cichego odkurzacza? W najcichszych modelach poziom hałasu wynosi około 56 decybeli.

Wielkość, waga i pojemność odkurzacza

Podczas zakupu odkurzacza, musimy też wziąć pod uwagę wielkość oraz wagę urządzenia. Będzie to miało znaczenie zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, w których możemy mieć problem ze znalezieniem miejsca do przechowywania odkurzacza, jak również posiadających wąskie przejścia czy schody. Waga danego modelu w głównej mierze uzależniona jest od materiału, z jakiego został wykonany.

Kolejnym aspektem jest pojemność worka lub pojemnika, do którego trafiają wciągane przez odkurzacz zanieczyszczenia. Pamiętajmy jednak, że sporych gabarytów urządzenie nie zawsze mają równie duży worek lub pojemnik. W modelach tradycyjnych i bezworkowych, wartość ta wynosi przeciętnie od 1 do 4 litrów, natomiast w przypadku najbardziej pojemnych odkurzaczy piorących – nawet 10 litrów.

Pozostałe parametry odkurzaczy

Wybierając odkurzacz, sprawdźmy także zasięg jego pracy, który uzależniony jest od długości przewodu zasilającego. Najlepiej, by miał on co najmniej 6 metrów długości, jednak właścicielom dużych domów będą polecane modele z 9-metrowych przewodem. Naszej uwadze nie powinien umknąć też system filtracji, za sprawą którego zebrane podczas sprzątania zanieczyszczenia są zatrzymywane wewnątrz urządzenia.

No votes yet.
Please wait...