Polietylen jest materiałem niezwykle popularnym, wykonywane z niego rury i kształtki stanowią główny budulec nowoczesnych systemów sieciowych. Obecnie wodociągi z PE praktycznie zastąpiły tradycyjne rurociągi metalowe, wykonywane z żeliwa, czy stali. Rury z PE charakteryzują się odpornością na korozję. Popularność rur PE spowodowana jest również ich bardzo dobrą elastycznością oraz trwałością. Niska waga polietylenu, giętkość oraz szczelność połączeń sprawiają, że rury z PE są niezwykle łatwe w montażu. Jednym ze sposobów łączenia rur polietylowych są dedykowane im złączki.

Zalety złączek do rur PE

Złączki skręcane do rur PE to nieodzowny element każdej instalacji wewnętrznej, wykorzystywane również, często w systemach zewnętrznych. Wykonane z polietylenu metodami wtryskowymi, pozostają odporne na działanie substancji chemicznych oraz wody. Nie korodują oraz nie wpływają na kwasowość, ani zasadowość wody. Tym co jeszcze charakteryzuje złączki PE jest ich niezawodność i trwałość. Polietylen jest trwały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne, co czyni wykonane z niego złączki produktem na długie lata. Mała masa elementów połączeń, nie obciąża zbytnio instalacji, zapewniając jej nadzwyczaj długi okres eksploatacji. Złączki do rur PE to również doskonały i prosty system uszczelniający. Składają się z reguły z kilku elementów, takich jak: korpus zewnętrzny, nakrętka tulei zaciskowej i uszczelki. Złączki są elementami niezwykle szybkimi w montażu. Niezależnie od rodzaju złączki, do połączenia rur wystarczy nam siła własnych rąk. Co ważne złączki skręcane mogą być równie łatwo demontowane, bez narażania ich na uszkodzenie i wykorzystane ponownie. Na rynku występuje wiele rodzajów złączek do rur polietylenowych, w najróżniejszych kształtach i średnicach. Wśród nich możecie Państwo zauważyć złączki proste, redukcje, kolana o różnym stopniu nachylenia, trójniki, zawory, czy złączki gwintowane.

Zastosowanie złączek PE:

Dzięki wielu swoim zaletom oraz bogatemu wyborowi kształtek, systemy PE zyskały niezwykła popularność i są wykorzystywane na różnych polach. Złączki ciśnieniowe z polipropylenu służą do łączenia rur polietylenowych stosowanych między innymi w budownictwie. Wykorzystuje się je jako elementy przyłączy i sieci wodociągowych. Używane są w budowie instalacji wodnych w budynkach mieszkalnych, zasilania basenów, fontann, czy instalacjach doprowadzających i odprowadzających w oczyszczalniach ścieków. Swoje zastosowanie znalazły również w rolnictwie. Z ich wykorzystaniem powstają systemy irygacyjne. Używa się ich między innymi do budowy zraszaczy, zarówno w szklarniach, jak i w otwartym terenie oraz do budowy instalacji zbiorników wodnych. Korzysta się z nich również w różnych gałęziach przemysłu, tworząc z nich instalacje osłonowe dla potrzeb telekomunikacji i linii światłowodowych, energetyki, automatyki, czy instalacje pneumatyczne.

No votes yet.
Please wait...