To już ostatnie tygodnie lata, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu się do sezonu jesienno-zimowego. Zła jakość powietrza w Polsce sprawia, że wraz z nadejściem jesieni wiele osób postanawia zakupić oczyszczacz. Czy warto wybrać urządzenie, które usuwa zanieczyszczenia, a zarazem zapobiega przesuszaniu powietrza?
Czym powinien charakteryzować się dobry oczyszczacz?
Przed podjęciem decyzji o zakupie oczyszczacza z nawilżaczem należy upewnić się, że urządzenie będzie w stanie dobrze realizować oba swoje zadania. Na stronie ranking oczyszczaczy powietrza na wybierzoczyszczacz.pl redakcja zwraca uwagę na to, że jednym z głównych czynników decydujących o skuteczności oczyszczania jest rodzaj wykorzystywanych filtrów. Kluczową rolę w walce ze smogiem oraz alergenami wziewnymi odgrywa technologia HEPA, natomiast zanieczyszczenia gazowe, których nie jest ona w stanie wyeliminować, najlepiej zatrzymuje filtr zbudowany z węgla aktywnego. Warto zatem skupić się na urządzeniach, w których znalazły się oba te filtry.
Drugim ważnym wyznacznikiem dobrego oczyszczacza powietrza jest wysoka wydajność. W pomieszczeniach o standardowej wysokości na każde 10 m² urządzenie powinno dostarczyć w ciągu jednej godziny 80 m³/h czystego powietrza. Oznacza to, że sprzęt o wydajności (przepływie powietrza lub wskaźniku CADR) 240 m³/h jest odpowiedni do pokojów, których powierzchnia wynosi do 30 m². Stosując się do tej zasady, można mieć pewność, że urządzenie będzie efektywnie eliminować zanieczyszczenia bez potrzeby częstego uruchamiania wysokich obrotów wentylatora, czyli możliwie cicho.
Spośród funkcji oferowanych przez oczyszczacze powietrza najważniejszy jest tryb automatyczny, w którym prędkość filtracji dostosowywana jest do jakości powietrza, a więc do wskazań wbudowanego czujnika zanieczyszczeń. Producenci stosują różne mierniki, ale najlepiej, jeśli urządzenie wyposażone jest w sensor pyłu zawieszonego PM2,5.
Jak rozpoznać dobry nawilżacz powietrza?
Obecnie w sprzedaży znajdują się nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe oraz parowe. Znakomitą propozycję stanowią te pierwsze, ponieważ ewaporacja to naturalny, a zarazem bezpieczny proces, czego nie można niestety powiedzieć o technologiach wykorzystywanych przez pozostałe typy nawilżaczy. Popularne teraz nawilżacze ultradźwiękowe wymagają stosowania wody destylowanej lub po odwróconej osmozie, gdyż w przeciwnym razie stwarzają zagrożenie dla zdrowia. Wynika to z faktu, że przekształcają w drobną mgiełkę wodę i wszystko, co się w niej znajduje, a to trafia później wraz z tlenem do dróg oddechowych. Nawilżacze parowe z kolei generują gorącą parę wodną, a tym samym stwarzają ryzyko poparzenia. Co więcej, ich zużycie prądu jest wysokie, zatem przekłada się na znaczny wzrost rachunków za energię elektryczną.
Rodzaj wykorzystywanej technologii nawilżania to jednak nie wszystko. Dobry nawilżacz powietrza powinien być wyposażony w higrostat, dzięki któremu można utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie, a więc wyeliminować ryzyko jego nawilżenia. Zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i może stać się przyczyną zachorowania na reumatyzm. Istotną rolę odgrywa także wydajność nawilżania, która nie może być zbyt niska w stosunku do powierzchni pomieszczenia. Najlepiej, jeśli w ciągu jednej godziny nawilżacz powietrza będzie w stanie dostarczyć 100 ml wody na każde 10 m².
Najpopularniejsze oczyszczacze z funkcją nawilżania
Urządzenia łączące funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza znajdziemy w ofercie wielu firm, m.in. Sharp i Philips. Marka Sharp zasługuje na szczególną uwagę, gdyż jej asortyment obejmuje modele dostosowane do potrzeb różnych klientów. W najmocniejszych urządzeniach wydajność oczyszczania wynosi około 400 m³/h, natomiast wydajność nawilżania przekracza 600 ml/h. Wszystkie oczyszczacze z nawilżaczem marki Sharp zostały wyposażone są w filtry HEPA i filtry węglowe, a także wykorzystują opatentowaną technologią jonizacji Plasmacluster. Działają w trybie automatycznym, a rodzaj wykrywanych zanieczyszczeń zależy od modelu urządzenia. Najbardziej zaawansowana pod tym względem jest linia Sharp KC-G, która wyróżnia się także liczbą oferowanych funkcji dodatkowych. Oczyszczacze z opcją nawilżania proponowane przez Sharp zasługują na uwagę, jednak trzeba liczyć się z tym, że ich ceny są wyższe od urządzeń, które wyłącznie oczyszczają powietrze.
Spośród urządzeń marki Philips funkcje oczyszczacza i nawilżacza łączą modele Philips Combi AC4080/10 oraz Philips AC3829/10. Jedną z różnic pomiędzy nimi jest wyższa wydajność oczyszczania i nawilżania drugiego modelu oraz fakt, że Philips AC3829/10 to urządzenie, którym można sterować poprzez aplikację mobilną.
Liczba oczyszczaczy z funkcją nawilżania, które dobrze realizują oba swoje zdania, nie jest niestety zbyt duża. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się nad tym, czy wybór takiego sprzętu rzeczywiście jest optymalnym rozwiązaniem, czy też lepiej byłoby zakupić dwa oddzielne urządzenia.
Takie oczyszczacze z nawilżaczem są świetnie. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy to ciągłe ogrzewanie mieszkania potrafi strasznie wysuszyć powietrze. Sam korzystam od paru lat z wcześniejszej serii od tego producenta i mogę z czystym sumieniem polecić. Kupiłem go w LoveAir.