Sam pomysł manipulowania przestrzenią nie jest niczym nowym. Znane są przykłady tzw. malarstwa iluzjonistycznego, które zachowały się w budynkach Pompejów (miasta zasypanego przez popioły wulkaniczne w I wieku n.e.). Idea tworzenia na ścianach iluzji głębi za pomocą różnego rodzaju malarskich trików odżyła na nowo w epoce baroku. Dziś, rolę „czarodziejów przestrzeni” pełnią tapety i fototapety.

Kolory

Zacznijmy od kolorystyki. W przypadku tapet oraz fototapet obowiązują te same „prawa fizyki”. Oznacza to, że kolory jasne powiększają wizualnie przestrzeń pomieszczenia, zaś ciemne – wyraźnie ją zmniejszają. Z racji tego, że większość z nas zmaga się raczej z niedoborem powierzchni mieszkalnej niż z jej nadmiarem (mieszkania w blokach nie rozpieszczają pod tym względem), większym zainteresowaniem cieszą propozycje zwiększające optycznie nasze domostwa.

Kształty

Wielkość wzorów znajdujących się na tapecie lub detali umieszczonych na fototapecie również ma wpływ na to, jak postrzegamy dane pomieszczenie. Zasada jest prosta: duże wzory należy stosować w miejscach o odpowiednio dużej powierzchni. W przeciwnym razie będą przytłaczać i optycznie zmniejszać przestrzeń. Wzory biegnące poziomo (w przypadku fototapet może to być np. zdjęcie rzeki) – poszerzą, a tworzące linie raczej pionowo (np. las wieżowców) – podwyższą pomieszczenie.

Kolumnady, pomosty, ulice, korytarze

Na osobną uwagę zasługują fototapety, które z racji samej kompozycji obrazu, stanowią niezwykłe powiększenie lub precyzyjniej – wydłużenie przestrzeni danego pomieszczenia. Mowa tutaj o fototapetach, których głównym motywem są kolumnady, pomosty wychodzące na środek morza czy jeziora, miejskie uliczki czy wreszcie różnego rodzaju korytarze, a nawet tunele. Tego typu kompozycje sprawiają, że pomieszczenie nabiera swoistego rozmachu i z pewnością staje się nietuzinkowe.

Jeśli szukacie fototapety, dzięki której Wasze mieszkanie nie tylko nabierze nowego blasku, lecz przede wszystkim oczaruje niezwykłą maestrią w kształtowaniu przestrzeni, koniecznie odwiedźcie pewien wyjątkowy sklep internetowy: http://krainabarw.com

No votes yet.
Please wait...