Wybór odpowiedniego oświetlenia często decyduje o całym efekcie wizualnym zaaranżowanej przestrzeni. Odpowiednie lampy powinny nie tylko spełniać funkcję praktyczną, oświetlając mieszkanie, ale również dekoracyjną i estetyczną. Jak wybrać lampy do mieszkania i czym kierować się w doborze do poszczególnych pomieszczeń?

Lampa do salonu – na co zwrócić uwagę?

Salon lub pokój dzienny z aneksem to centralne i najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w mieszkaniu. Oświetlenie powinno więc być dobrane rozsądnie. W mniejszych salonach sprawdzą się lampy rozpraszające światło. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce i optycznie powiększyć pomieszczenie.

Lampa do salonu o dużym metrażu może mieć klosz ciemniejszy i mocno zabudowany, dopasowany stylem i kolorystyką. Takie oświetlenie poza źródłem światła stanowić będzie również element dekoracyjny. W salonie sprawdzi się również lampa wisząca w centralnym miejscu, a także mniejsze lampki na stolikach np. w kąciku czytelniczym.

Jakie lampy sprawdzą się w kuchni?

Z racji często precyzyjnych prac wykonywanych w kuchni, powinno być to miejsce dobrze doświetlone. Podstawą będzie więc lampa wisząca w centralnym miejscu oraz oświetlenie podszafkowe, np. w postaci taśmy LED lub punktów świetlnych. Takie rozwiązanie dokładnie doświetli strefę gotowania. Jeśli w kuchni jest również strefa jadalna, dobrym wyjściem będzie lampa wisząca powieszona nad stołem.

W przypadku, gdy kuchnia jest otwarta lub w aneksie i połączona z pokojem dziennym niewielkich rozmiarów, sprawdzi się wisząca lampa do salonu, owalna, lub podłużna nad stołem oraz oświetlenie podszafkowe.

Jak oświetlić łazienkę?

Podstawą oświetlenia łazienkowego jest centralna, najlepiej zabudowana i odporna na wilgoć lampa sufitowa. Im bardziej przylegać będzie do sufitu, tym bezpieczniej i praktyczniej. Przy lustrze natomiast warto postawić na oświetlenie punktowe nakierowane na twarz, najlepiej o barwie żółtej. Lepiej odzwierciedli to wizerunek użytkownika w stosunku do światła dziennego.

Jak wybrać lampy do sypialni?

Sypialnia to miejsce prywatne, gdzie można pokusić się o rozwiązania bardzo dekoracyjne lub w stylu romantycznym, w zależności od tego, co się podoba. Warto jest postawić na lampę sufitową oraz lampki stojące blisko łóżka, w zasięgu ręki. Najlepiej sprawdzi się w tym pomieszczeniu światło żółte oraz modele lamp z regulacją natężenia światła.

Oświetlenie holu i przedpokoju

Ten rodzaj pomieszczenia często ma wydłużony i wąski kształt. Świetnie sprawdzą się zatem lampy ścienne, np. kinkiety, których światło można dodatkowo nakierunkować, podkreślając dekoracje, lub tworząc ciekawy efekt świetlny. W niewielkich holach warto zastosować światła punktowe sufitowe lub halogeny wkomponowane w popularne sufity podwieszane.

Wybierając oświetlenie mieszkania, zwłaszcza o niewielkim metrażu, należy pamiętać o spójności koncepcji stylistycznej i aranżacji. Zbyt duża ilość lamp i źródeł światła w różnych kolorach, rozmiarach lub kształtach da efekt zagracenia i chaosu, co dodatkowo odbierze urok nawet najlepiej zaaranżowanym wnętrzom.

No votes yet.
Please wait...