Skandynawia na tacy – modne oświetlenie

Białe ściany, kolorowe meble, ale i trochę wyrazistych dodatków. Styl skandynawski wciąż nas zachwyca, bo jest w stanie poprawić proporcje pomieszczeń. Czyni je bardziej przestronnymi, a przede wszystkim jaśniejszymi. W takich wnętrzach ogromną rolę odgrywają zastosowane lampy. W końcu światła słonecznego brakuje nam przez większość roku, głównie w sezonie jesiennym i zimowym.

Chcąc zachować skandynawski styl w domowej aranżacji, trzeba przemyśleć, na jakiego rodzaju lampy postawić. Kłopotem jest nie tylko tak duży wybór, ale przede wszystkim fakt elastycznego podejścia do tego typu wystroju. W zależności od zastosowanych kształtów, kolorów czy detali, finalna aranżacja może zakrawać na klasyczną, współczesną, a nawet industrialną. Patrząc od tej strony można stwierdzić, że to wręcz atut, bo każdy może pozwolić sobie na skandynawski wystrój, nie rezygnując z klimatu wnętrza, który mu najbardziej odpowiada. Przyjrzyjmy się zatem dostępnemu oświetleniu.

Czarne lampy, które wnoszą powiew luksusu

Czerń w skandynawskiej stylistyce? Okey, przywykliśmy do kierowania się w stronę bieli, szarości, beżów. Błękitów i żółci, ale raczej w dodatkach. Skoro tak, przypomnijmy sobie o elastyczności tego typu aranżacji. Czerń w skandynawskich wystrojach jest naprawdę mile widziana. Nie chodzi o to, by dominowała, ale podkreślała i eksponowała. Z racji tego, że to bardzo mocny i odważny kolor, powinien znaleźć swoje miejsce w elementach wyposażenia, które dają szansę na jego złagodzenie. Wybieramy zatem czarne oświetlenie!

Klasyczne lampy wiszące na długich linkach, dostępne chociażby w ofercie sklepu Lampy.it. Subtelne linie, które nadają czerni wyjątkowości. Materiały czyniące z prostego i minimalistycznego oświetlenia, elegancki dodatek do skandynawskiej aranżacji. Ponadto czerń w połączeniu z ciepłym światłem, gwarantuje przytulne i przyjazne wnętrze.

Ta barwa doskonale komponuje się z kolorami miedzi, srebra czy złota. Idąc w tę stronę, skandynawski wystrój można lekko zmodyfikować. Nadaje się mu bowiem nuty luksusu, ale nie pozostając dłużnym tak ważnej harmonii.

Design wprost z północnych rejonów

Zadecydowaliśmy o kolorach, które będą tworzyć unikalny wystrój z zachowaniem klimatu skandynawskiego. Jakie konstrukcje lamp wybrać? W tego typu aranżacje dobrze wpisują się nowoczesne lampy podłogowe. Są proste, bez zbędnych ozdobników, a poza tym maksymalnie funkcjonalne. Te o świetle skierowanym ku górze, z powodzeniem zastępują oświetlenie główne, dotychczas wybierane dość bezpiecznie – pośród lamp wiszących. Jeśli dodatkowo posiadają mały punkt świetlny na elastycznym ramieniu, pogłębiają atmosferę ciepła domowego ogniska, przydają się również do precyzyjnego oświetlania niewielkich fragmentów przestrzeni.

Materiały pożądane w skandynawskiej stylistyce

Drewno, metal, a może szkło? W skandynawskim wystroju, zastosowane lampy mogą być wykonane praktycznie z dowolnego materiału. Wiele zależy od tego, jaki ma być ostateczny kształt aranżacji. Drewniane lampy przywołują na myśl nieco bardziej klasyczne, a nawet retro aranżacje, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o marynistyczną odmianę wystroju skandynawskiego. Drewno plus marynarskie dodatki, kolory bieli, ale i niebieskiego. Iście wakacyjny klimat i żywe pomieszczenie.

Metal dodaje szlachetności, a szkło lekkości. Im bardziej oryginalne połączenie, tym ciekawsza dekoracja, choć wciąż o walorach praktycznych. W aranżacjach rodem z północy Europy, jest i miejsce na nutę współczesnych loftów. W końcu dzisiejsze trendy wnętrzarskie stają frontem do naszych potrzeb, a te malują się sporą dawką nietypowości i indywidualnej interpretacji, dobrze nam znanych wystrojów.

Odpowiadając na tytułowe pytanie – tak. Skandynawski styl w oświetleniu, a nie tylko pośród wystrojów domowych wnętrz, wciąż jest w modzie. I zapewne długo z niej nie wyjdzie biorąc pod uwagę jego elastyczność.

No votes yet.
Please wait...