Konglomerat to nic innego jak określenie zlepku jakichś elementów, często nawet niepasujących do siebie. Dlatego też nazywamy tym mieszane tworzywo kamieniarskie, z którego można wytworzyć szereg różnego rodzaju powierzchni twardych, takich jak parapety, blaty, a nawet płyty podłogowe. Konglomeraty możemy podzielić na dwa rodzaje. Naturalne i syntetyczne.

Te pierwsze tworzą się same, łącząc ze sobą różnego rodzaju ziarna, odpryski a czasami nawet całe skały z różnego rodzaju minerałów. Syntetyczne konglomeraty to znów połączenie różnego rodzaju zmielonych kamieni, połączonych ze sobą za pomocą żywicy epoksydowej. Daje to wiele różnego rodzaju zalet, ale też nie sprawdza się to w każdym użyciu. Jednak konkretnie parapety z konglomeratu – Warszawa to wiele punktów specjalizujących się w tego typu rozwiązaniach – to jedno z lepszych sposobów na ich wykorzystanie.

Dlaczego parapety z konglomeratu są warte uwagi?

Przede wszystkim konglomeraty syntetyczne to różnego rodzaju możliwości doboru kolorów za pomocą barwiących je pigmentów, a nawet wzorów, a także różne grubości ziarna. Dzięki temu można znaleźć takie płyty, które dopasują się idealnie do wnętrza.

Konglomeraty to są produktem lżejszym od litych kamieni, takich jak granity czy marmury. Różnica ta pozwala na dodatkowe ich zastosowania, jednak nie jest też ona aż tak wielka. W skład konglomeratów wchodzą marmur, granit lub kwarc w około 95% więc nadal jest to w dużej mierze kamień, tylko jako spoiwo używane jest tworzywo sztuczne.

Parapety z konglomeratu (Warszawa) na pewno sprawdzą się jako idealny pomost pomiędzy oknem a resztą domu. Konglomerat przyjmuje temperaturę otoczenia, czyli wnętrza, także nie daje zimna przy dotyku. Jest też odporny na bakterie, a także pleśnie i grzyby.

Połączenie płyt z tego materiału może dawać efekt bezspoinowy, dlatego też jest idealnym przy niektórych projektach zakładających płynne przejścia we wnętrzach. Konglomerat jest też materiałem trwałym, odpornym na uderzenia i przecięcia, jakie mogą go spotkać, gdy pełni funkcję parapetu.

Parapety z konglomeratu a co z blatami kuchennymi?

No niestety, o ile konglomerat to wiele zalet, o tyle nie jest on materiałem niezniszczalnym, tak jak ma to miejsce w przypadku blatów kamiennych. Konglomerat jako tworzywo sztuczne może się stopić pod wpływem gorąca, a więc na przykład postawienia na nim gorącego garnka. Nie jest też wyjątkowo odporny na działanie chemii. Stąd też, o ile parapety z konglomeratu są idealnym rozwiązaniem, o tyle na bardziej eksploatowanych powierzchniach lepiej zadbać o trwalsze rozwiązania.

No votes yet.
Please wait...