Parkiet drewniany – długowieczność, piękno i ekologia!

Wybór parkietu drewnianego to coraz częstsza decyzja inwestorów. I trudno się dziwić temu trendowi, bo parkiet drewniany to naturalny materiał, przyjazny człowiekowi tak jak drzewa, z których został on pozyskany. Podłoga w formie parkietu drewnianego jest gwarancją trwałości, łatwej regeneracji oraz ekologii codziennego życia. Parkiet drewniany jest również, a może przede wszystkim, po prostu: piękny i elegancki, nadaje on wnętrzom ciepło i stylowość na co dzień.

Parkiet drewniany – gwarantowana długowieczność!

Rozważając wybór parkietu drewnianego warto uświadomić sobie, że jest on gwarancją długowieczności podłogi. Gwarancje producentów terakoty obejmują okres do 7 lat, a w przypadku podłogi parkietowej nawet 30, więc różnica w gwarantowanym okresie użytkowania jest tu naprawdę znacząca. A 30 lat to tylko okres gwarancyjny z definicji, bowiem właściwie zabezpieczone i pielęgnowane drewno parkietowe wytrzymuje dziesięciolecia, a – jak pokazują historie obiektów rezydencjonalnych – nawet stulecia. Drewno jest przecież naturalnym, przyjaznym dla człowieka i ekologicznym dla środowiska materiałem, stosunkowo łatwym do czyszczenia, konserwacji i regeneracji, zarówno w aranżacjach zewnętrznych, jak i tym bardziej wewnętrznych. Nawet uszkodzoną podłogę parkietową da się poddać skutecznej regeneracji w postaci zabiegu cyklinowania, ponieważ zdjęcie powierzchniowej warstwy parkietu drewnianego nie narusza jego wewnętrznej struktury i nie narusza także słojów drewna w klepkach.

Parkiet drewniany – samo zdrowie!

Parkiet drewniany nadaje wnętrzu swoisty mikroklimat i styl. Drewno parkietowe, nawet bejcowane lub lakierowane, nadal wykazuje właściwości higroskopijne, czyli wchłania wilgoć absorbując ją z powietrza. Praca drewna w parkiecie drewnianym jest możliwa do zaobserwowania zwłaszcza zimą, kiedy to następuje delikatne rozszczelnianie klepek. Jego powodem jest fakt, że drewno kurczy się pod wpływem suchego, ogrzewanego powietrza. Drewno parkietowe pochłania i oddaje wilgoć w zależności od temperatury i suchości lub wilgotności powietrza w skali 9% +/- 2%. Po zimie parkiet drewniany wraca do normy, a jego swoista praca zwana przez specjalistów oddychaniem jonizuje powietrze. Zaletą parkietu drewnianego jest również brak jego właściwości elektrostatycznych, co oznacza, iż drewno nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzy, a zamiast tego wydziela związki eteryczne. To ważna wiadomość dla alergików i innych osób borykających się z tendencjami do uczuleń. Dodatkowo parkiet drewniany tworzy naturalną izolację akustyczną i wygłusza pomieszczenia, w których jest montowany. Drewno wycisza dom, izoluje od warunków zewnętrznych i tworzy klimat zachęcający do głębokiej relaksacji.

PRZECZYTAJ  Zanim wyruszysz na zakupy budowlane: jak się do nich przygotować?

Parkiet drewniany – głęboka ekologia!

Parkiet drewniany dobrze się składuje i utylizuje, nie sprawia więc on kłopotów środowisku naturalnemu. Nawet po jego demontażu i rozbiórce, parkiet drewniany niezwykle łatwo poddaje się biodegradacji lub recyklingowi, a z jego odpadów wytwarza się obecnie materiały drewnopochodne, nie jest on także toksyczny na żadnym z etapów jego użytkowania. Parkiet drewniany to ekologia i estetyka wnętrza, która sprawdza się w każdym stylu ego aranżacji.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *