Perlator – czy wiesz, do czego służy i w jakich pomieszczeniach go stosować?

Perlator to sprytne rozwiązanie, służące do oszczędzania wody. Ma postać sitka montowanego na końcu wylewki. Napowietrza wodę, ograniczając znacznie jej zużycie. Zobacz, gdzie sprawdzi się perlator i czy naprawdę warto go posiadać?

Jak działa perlator?

Perlator, zwany także aeratorem, to bardzo proste i tanie urządzenie. Ma formę metalowego pierścienia z wsadem, zbudowanego z systemu metalowych sitek lub komór. Nowoczesne perlatory mogą mieć także wsady z silikonu lub innych tworzyw sztucznych. Aby zamontować perlator, przykręcamy pierścień do końca wylewki, dobierając jego rodzaj do tego, jakim kranem dysponujemy. Do wyboru mamy perlatory z gwintem zewnętrznym, wkręcanym do baterii, oraz perlatory z gwintem wewnętrznym, nakręcanym na wylewkę. Działanie perlatora jest niezwykle proste. Polega ono na napowietrzaniu wody – zasysane powietrze łączy się i miesza z wypływającą z wylewki wodą, jednocześnie ograniczając jej ilość. Strumień sprawia wrażenie mocniejszego, mimo iż w rzeczywistości zużywamy mniej wody.

Zastosowanie perlatora a oszczędność wody

Podstawową zaletą perlatora jest oszczędność wody. Ma to znaczenia zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Warto pamiętać, że zastosowanie tego prostego urządzenia przełoży się nie tylko na niższe rachunki za wodę. Dzięki niemu obniżymy również opłaty za energię elektryczną lub gaz, ponieważ zużyjemy mniej wody nie tylko zimnej, ale i ciepłej, którą musieliśmy przecież wcześniej ogrzać. Co więcej, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, to perlator pozwoli ograniczyć ilość ścieków.

W przybliżeniu aerator umożliwia oszczędność wody sięgającą 60%. Przykładowo w czasie mycia rąk trwającego średnio 15 sekund, zużyjemy o mniej więcej 1-2 litry wody mniej. Wystarczy wyobrazić sobie, ile razy dziennie myjemy ręce, pomnożyć to przez ilość domowników, a następnie oszacować, ile wody jesteśmy w stanie zatrzymać w ciągu dnia.

Gdzie należy stosować perlator?

Perlatory znajdują zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach – łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach gospodarczych wyposażonych w umywalki. Dopiero wtedy, gdy zamontujemy urządzenia napowietrzające we wszystkich kranach w domu, naprawdę odczujemy różnicę w zużyciu wody.

PRZECZYTAJ  Pierwszy rok za nami

Jak wybrać dobry perlator?

Kupując perlator, warto przyjrzeć się materiałom, z jakich jest wykonany. Często najtańsze rozwiązania mogą okazać się najmniej ekonomiczne – szybciej się zużyją i szybciej będą wymagały wymiany. Warto zainwestować w perlator wyższej jakości, umożliwiający rozłożenie na części. Taka konstrukcja pozwoli na wyczyszczenie urządzenia, przedłużając tym samym jego żywotność. Jeśli chodzi o materiał, należy wiedzieć, że gęsta metalowa siatka łatwo ulega zabrudzeniu kamieniem. Elementy plastikowe lub silikonowe są mniej podatne na osadzanie się kamienia. Łatwiejsze jest także ich czyszczenie.

Nie od dziś wiadomo, że najskuteczniejsze są proste rozwiązania. Potwierdzeniem tego faktu może być perlator – metalowy pierścień wyposażony w system sitek napowietrzających wodę. Jego zastosowanie przekłada się nawet na znaczne ograniczenie zużycia wody, co z kolei ma wpływ na nasz budżet domowy.

No votes yet.
Please wait...

2 komentarze

  1. Widziałem kiedyś perlator z małym paskiem ledowym, który świecił na czerwono, gdy woda była za gorąca, na niebiesko, gdy zbyt zimna i na zielono kiedy temperatura była odpowiednia 😛 Dostępny jest chyba na aliexpress

  2. Nigdy jeszcze o czymś taki nie słyszałam ale zastosowanie wydaje się całkiem sensowne. Tak wiec zastanowię się porządnie nad kupnem. Szczególnie,że staram sie żyć ekologicznie i zużywać jak najmniej energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *