W dobie wzmożonej troski o środowisko naturalne coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne źródła ciepła. Najbardziej polecanym jest oczywiście gaz. Jednak nie wszędzie jest on dostępny. Równie przyjazne dla środowiska są różnego rodzaju kotły i piece na biomasę lub pellet. Zwłaszcza ten ostatni stanowi atrakcyjną alternatywę dla węgla czy oleju opałowego. Szeroka gama urządzeń do spalania pelletu pozwala na dobór odpowiedniego piecyka.

Zalety pelletu

Pellet to nic innego jak rozdrobnione odpady surowego drewna, które poddaje się suszeniu tak aby ich wilgotność nie przekraczała 13%. Następnie zmielony i wysuszony materiał jest sprasowywany pod wysokim ciśnieniem. W procesie prasowania nie stosuje się żadnych syntetycznych substancji klejących. Dzięki temu pellet jest paliwem w 100% naturalnym. O dodatkowych zaletach pelletu opowiada specjalista sklepu internetowego www.499.pl oferującego szeroki wybór kotłów i piecyków na pellet:

„Fakt, że pellet jest paliwem przyjaznym dla środowiska naturalnego to nie jedyna jego zaleta. Zarówno producenci jak i użytkownicy pelletu zwracają uwagę, że odznacza się on dostatecznie wysoką kalorycznością. Dzięki temu z powodzeniem może być stosowany nawet w średniej wielkości kotłowniach. Natomiast niska zawartość popiołu pozwala na łatwe usuwanie pozostałości powstałych w trakcie spalania. Klienci indywidualni podkreślają, że pellet jest bardzo czystym paliwem, które można przechowywać nawet w warunkach domowych. Ponieważ pellet powstaje z drewna w wielu gospodarstwach jest on wykorzystywany do spalania w kominkach oraz małych piecykach pokojowych”.

Możliwości piecyków na pellet

Uniwersalność pelletu polega na tym, że może on być stosowany w małych oraz średnich instalacjach grzewczych, a także w urządzeniach służących do punktowego ogrzewania np. kominkach lub piecykach pokojowych. Zazwyczaj kominki i piecyki traktowane są jako dodatkowe źródło ogrzewania wykorzystywane w okresie jesiennym i przedwiosennym. Jednak, jeśli kominek jest wyposażony w instalację rozprowadzania ciepłego powietrza z powodzeniem ogrzeje nawet sporych rozmiarów dom. Modele wyposażone w płaszcz wodny dodatkowo dostarczą ciepłą wodę. W przypadku gdy zamierzamy zamontować piecyk wolnostojący opalany pelletem możemy liczyć na dużo większą funkcjonalność niż w przypadku kominków. Wydajność piecyków pozwala na zaspokojenie oczekiwań grzewczych nawet mieszkania lub domu o powierzchni przekraczającej 100 m2. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym piecyki są w pełni bezpieczne podczas ich użytkowania. Innowacyjne programatory będące w standardowym wyposażeniu wielu modeli umożliwiają sterowanie wszystkimi funkcjami piecyka według indywidualnych potrzeb, co jeszcze bardziej ogranicza koszty eksploatacji i podnosi komfort użytkowania. Dodatkowym atutem piecyków jest nowoczesne wzornictwo i wybór wielu kolorów obudowy zewnętrznej. Dzięki temu otrzymujemy praktyczne, funkcjonalne i estetyczne urządzenie, które doskonale wkomponuje się w każde wnętrze.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...