Płyty gipsowo-kartonowe – alternatywa dla tradycyjnych mebli?

Na wizualną estetykę mieszkania mają przede wszystkim wpływ gładkie i równe ściany i sufity. W takich pomieszczeniach czuje się symetrię kształtów, a więc harmonię. Uzyskanie idealnych powierzchni płaskich jest właściwie niemożliwe bez użycia regipsów – bo tak też nazywane są płyty gk. Płyty mają bardzo szerokie zastosowanie, a piły do płyt gipsowo-kartonowych pozwalają docinać je właściwie na dowolny kształt. Czy wiedziałeś, że z płyt gk można także zrobić meble?

Tradycyjne zastosowanie płyt gk

Przypadłością wielu mieszkań w starym budownictwie albo w blokach z wielkiej płyty są bardzo nierówne ściany. By je wyrównać bez użycia regipsów trzeba by zużyć wielu kilogramów tynku lub gładzi. Okładzina jaką jest płyta karton-gips nie tylko szybko doprowadzi ściany do gładkości. Dzięki płytom obniżymy też sufit, zabudujemy nieestetycznie wyglądające rurki lub piony wodne, postawimy też ścianki działowe. Ich zaletą jest to, że przed kładzeniem nie jest wymagane żadne przygotowanie powierzchni.

Szafa z regipsów? Czy to dobry pomysł?

Brzmi trochę jak szalony pomysł, ale to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Jego bezsporną zaletą jest cena i możliwość samodzielnego zaprojektowania każdego elementu: sami możemy ustalić wszystkie wymiary, wcześniej dokładnie obmyślając co chcielibyśmy w danej szafie zmieścić. Po nakreśleniu w głowie i na papierze planu, budujemy stelaż z profili i obudowujemy go płytami. Możemy zbudować takie przegrody, półki i półeczki, jakie tylko sobie wymyślimy. Płyty można dokładnie i precyzyjnie dociąć dzięki piłom do płyt gipsowo-kartonowych oraz nożom o trapezowym ostrzu, którego końcówkę po zużyciu możemy wyłamać i mieć znów ostry nożyk. To co nierówne można zeszlifować tarnikiem. Po montażu stelaży i płyt miejsca łączeń muszą zostać zagruntowane.

Dla jeszcze większego usztywnienia konstrukcji stosujemy siatkę. Następnie, jak przy tradycyjnych zastosowaniach płyt, wszystko gipsujemy, szpachlujemy gipsem, a potem szpachlą. Teraz szlifujemy i malujemy. Zaletą tak zbudowanej szafy jest to, że można ją pomalować na taki kolor jak reszta pomieszczenia, dzięki czemu wkomponuje się ona w tło. Wadą jest brak możliwości jej przestawienia, jeśli zaszłaby taka potrzeba. Zmieniając kolory ścian możemy także odmalować boki szafy. By nie było widać tego wszystkiego, co kryje się w szafie, musimy zamontować do niej drzwi. Najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne, z drewnianych płyt przyciętych samodzielnie lub w specjalistycznym warsztacie. W sklepach budowlanych dostępne są gotowe zestawy prowadnic i kółek do montażu drzwi przesuwnych z instrukcją, co znacznie ułatwi montaż.

PRZECZYTAJ  Projektowanie wnętrz we Wrocławiu – jak stworzyć idealną przestrzeń?

Jakie płyty wybrać? Rodzaje płyt gk.

Pierwszym kryterium wyróżniania rodzajów regipsów jest ich wymiar: szerokość i wysokość, a także grubość. Może się jednak okazać, że nie znajdziemy płyty w takim rozmiarze jak potrzebujemy. Na szczęście płyty to taki materiał, który można śmiało przycinać za pomocą pił do płyt gipsowo-kartonowych oraz noży o ostrzu trapezowym. Jeśli chodzi o grubość, to warto użyć najgrubszych płyt tam, gdzie zależy nam na izolacji dźwiękowej, natomiast te najcieńsze poddają się wygięciom, dzięki czemu można uzyskać nawet łagodnie wygiętą w łuk powierzchnię. Płyty różnią się także oznaczeniami, które wskazują na stopień wodo- i ognioodporności płyt. Do suchych pomieszczeń najlepiej wybrać te oznaczone symbolem A, do bardziej narażonych na wilgoć (jak w kuchnia czy łazienka), te oznaczone literą H2. Jeśli płyty narażone mogą być na ogień użyjmy płyt typu F, a jeśli pomieszczenie jest i wilgotne i narażone na działanie ognia, najlepiej sprawdzi się płyta FH2.

No votes yet.
Please wait...

2 komentarze

  1. Rozwiązanie tymczasowe i nigdy nie będzie idealne, ale dla obniżenia kosztów można zastosować. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *