Podlewanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Znaczenie ma jednak nie tylko częstotliwość i obfitość podlewania, ale także rodzaj używanej wody. Wielu ogrodników poleca deszczówkę. Sprawdź, jakie są zalety takiego rozwiązania!

Woda do podlewania roślin powinna spełnić kilka wymagań:

  • mieć temperaturę zbliżoną do pokojowej,
  • zawierać jak najmniej chloru, fluoru i innych uzdatniaczy,
  • być miękka (nie zawierać wapnia, magnezu, potasu).

Woda z kranu zazwyczaj wymaga zastosowania dodatkowych zabiegów, które usuną niepożądane substancje i sprawią, że będzie miała optymalną temperaturę. Z reguły należy ją zagotować i odstawić na kilka lub kilkanaście godzin. Okazuje się, że deszczówka nie tylko nie wymaga działań tego typu, ale także posiada kilka dodatkowych zalet. Specjaliści z firmy Ziemovit podpowiadają, dlaczego warto podlewać rośliny doniczkowe i ogrodowe deszczówką.

Deszczówka do podlewania roślin – w trosce o środowisko

Wykorzystanie deszczówki to bardzo ekologiczne rozwiązanie – umożliwia obniżenie zużycia wody wodociągowej. Deszczówka jest również w pełni darmowa, co pozwala zmniejszyć wymiar opłat za pobór wody.

Deszczówkę w ogrodzie można bowiem zbierać wprost z dachu (o ile nie jest pokryty papą lub eternitem), umieszczając pod rynną beczkę lub inny zbiornik. Należy pamiętać jedynie, by pojemnik nie był wykonany z metalu, ponieważ deszczówka ma kwaśny odczyn, który powoduje korozję. Dobrym, ale bardziej kosztownym rozwiązaniem jest również instalacja systemu zbierania wody opadowej w podziemnym zbiorniku.

Korzystny skład i pożądane właściwości

Deszczówka ma najlepszy dla roślin odczyn pH oraz jest bogata w składniki odżywcze. Nie zawiera jednocześnie substancji szkodliwych (takich jak chlor i fluor), dodawanych do wody z kranu po to, aby pozbyć się różnego rodzaju bakterii. Co więcej – deszczówka jest dobrze napowietrzona i miękka, a jej temperatura praktycznie nie różni się od temperatury otoczenia. Dzięki temu rośliny lepiej ją przyswajają.

Wszystko to sprawia, że woda opadowa okazuje się najkorzystniejsza do podlewania roślin i sprawdza się lepiej niż woda wodociągowa.

No votes yet.
Please wait...