W tym poście chciałabym omówić jak przebiega podpisanie aktu notarialnego z deweloperem.

Akt notarialny to umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowa sprzedaży między nabywcą, a deweloperem. Na podpisanie tego najważniejszego dokumentu umawiamy się w Kancelarii Notarialnej wskazanej przez dewelopera. Deweloperzy współpracując z daną kancelarią zazwyczaj mają niższe opłaty.

Szczerze mówiąc byliśmy trochę zestresowani na dzień przed tym spotkaniem, podobnie jak przed podpisaniem umowy kredytowej. Umowa jest napisana bardzo trudnym językiem. Na szczęście nasza doradczyni doradziła nam, a raczej poprosiła abyśmy załatwili od dewelopera wzór takiej umowy. Chciała również sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Normalnie bierze udział w tego typu spotkaniach, jednak w wyznaczonym przez dewelopera terminie, akurat nie mogla. Tak więc w spotkaniu uczestniczyliśmy my – nabywcy mieszkania, przedstawiciel dewelopera oraz notariusz.

Miłym zaskoczeniem dla nas było czytanie na głos całego dokumentu przez notariusza. Tempo co prawda było zawrotne (byliśmy pod wrażeniem jak szybko można czytać;) ale dokument znaliśmy, więc w razie niejasności mogliśmy przerwać w celu rozwiania naszych wątpliwości.

Co zawiera akt notarialny?

– większość atu notarialnego stanowią wypisy z ksiąg wieczystych dotyczące praw do przejazdu i przechodu przez działki
– oświadczenie o ustanowieniu odrębnej własności przedmiotowej lokalu
– szczegółowy wykaz opłat sądowych i wynagrodzenia notariusza
– załączniki: rzut mieszkania, karta inwentaryzacyjna lokalu, opis wykończenia

Dodatkowo notariusz informuje kupujących o obowiązku zgłoszenia do opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz obowiązku uiszczenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntu. Notariusz podaje gdzie dokładnie należy się udać i w jakim terminie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tych obowiązków. My szczerze mówiąc też nie wiedzieliśmy. Największym zaskoczeniem jednak była dla nas wysokość opłat za miejsce w hali garażowej. Takich informacji nikt nie udzielał wcześniej, dlatego warto się zapoznać z tym tematem wcześniej, aby nie być później niemile zaskoczonym.

No votes yet.
Please wait...