Surifinia jako odmiana petunii ogrodowej posiada piękne, kolorowe zwisające kwiaty. Tworzą one efekt bujnych kurtyn i dzięki temu w cudowny sposób odmieniają wygląd miejsca, w którym się znajdują. W tym artykule znajdziesz informacje o tym jaki klimat sprzyja uprawie surifinii, na jakiej glebie najlepiej rosną oraz jak o nie dbać i nawozić.

Surifinie kochają słoneczne stanowiska

Najlepszym stanowiskiem do uprawy surifinii będzie miejsce wysoko nasłonecznione i jasne. Możesz zdecydować się na wybór zarówno tarasu, balkonu jak i altany. Najważniejsze, aby pamiętać, że w cieniu rośliny te nie będą wydawać tak pięknych kwiatów, a pączkowanie może się całkowicie zatrzymać. Dobrą informacją jest, że są to rośliny niezwykle odporne na trudne warunki pogodowe takie jak silny wiatr czy opady deszczu.

Gleba pod uprawę surifinii

Wszyscy, którzy chcą rozpocząć uprawę surifinii, aby jej kwiaty na wiosnę i lato były duże i bujne, powinni zadbać o odpowiednie podłoże. Najlepszą glebą, jaką można im zapewnić, będzie bardzo żyzna, próchnicza oraz przepuszczalna. Są to cechy gleb głównie piaszczystych, glinianych i ich mieszanin. Ph gleby powinno wahać się między 5,5 a 6,5. Wskazuje to więc na lekką kwaśność podłoża. Jeżeli nie wiesz, jaki odczyn gleby posiadasz, możesz to łatwo sprawdzić za pomocą dostępnych w sklepach ogrodniczych urządzeń lub metodą domową. Do tej drugiej potrzebujesz słoik, sodę oczyszczoną oraz wodę destylowaną. Do mieszaniny tych składników należy dodać próbkę ziemi. Jeśli na powierzchni pojawi się piana, oznacza to, że gleba jest kwaśna.

Nawadnianie i nawożenie surifinii

Ciepłe, nasłonecznione stanowisko może doprowadzać do przesuszania się gleby. Surifinie bardzo tego nie lubią. Należy stale monitorować poziom nawilżenia podłoża i nie dopuszczać do występowania suchych obszarów. W ciepłe dni dobrze jest podlewać je co 2-3 doby, a w upały codziennie rano i wieczorem. Aby nie doprowadzić do zalania roślin trzeba zadbać o odpowiednią doniczkę. Powinna ona zawierać otwory, którymi roślina odprowadzi ewentualny nadmiar wody.

Nawożenie surifinii to dla nich zbawienny zabieg. Raz lub dwa razy w tygodniu dobrze jest posilić je preparatami wieloskładnikowymi. W ich składzie powinny znajdować się takie pierwiastki jak potas, fosfor i żelazo. Nawożone rośliny surifinii wypuszczają duże i kolorowe kwiaty, które mogą jeszcze bardziej cieszyć oko ich właścicieli.

No votes yet.
Please wait...