Rośliny egzotyczne lub po prostu ciekawe rośliny o nietypowym kształcie czy kolorze to dobry pomysł na ożywienie ogrodu wiosną. Jakie bogactwo barw i kształtów kryje się za takimi nazwami jak „szachownica kostkowata” czy „miodunka pstra”? Zanim zdecydujesz się na uprawę którejś z tych nietypowych roślin, warto dowiedzieć się o nich więcej.

Na początku trzeba pamiętać, że ciekawe rośliny o intrygującym wyglądzie wymagają bardzo różnych warunków do wzrostu – w przypadku każdej z nich konieczne jest poznanie szczegółowych informacji o tym,

 • w jakim miejscu w ogrodzie będą się czuły najlepiej;
 • jak pielęgnować je w okresie wegetacji oraz poza sezonem;
 • czy są bezpieczne dla dzieci i zwierząt.

Zobacz, jakie porady dotyczące uprawy 3 nietypowych roślin przygotował dla Ciebie ZIEMOVIT, i wprowadź do swojego ogrodu nieco naturalnego szaleństwa.

Kwiat w kratkę – szachownica kostkowata

Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) to roślina cebulowa zimująca w gruncie, która będzie odróżniała się od innych roślin ozdobnych w Twoim ogrodzie tym, że na płatkach jej kwiatów pojawia się wzór przypominający szachownicę. Nie występuje on prawie w ogóle w naturze, dlatego szachownica kostkowata jest tak wyjątkowym kwiatem. Jak uprawiać tę nietypową roślinę?

 • Kwitnie w kwietniu i w maju, tak jak większość roślin ogrodowych, niestety dopiero w 3 lata od wysiania.
 • Warto pamiętać o tym, że jest rośliną trującą – zwłaszcza jej kwiat może być niebezpieczny dla dzieci i zwierząt.
 • Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione.
 • Lubi glebę lekką i wilgotną, co w połączeniu z małym zapotrzebowaniem na światło czyni z niej idealną roślinę na obsadę np. okolic oczka wodnego.

Praktycznie jedynym problemem pojawiającym się w trakcie jej uprawy jest zapewnienie szachownicy podłoża o odpowiedniej wilgotności oraz kwasowości. Ziemia do roślin kwaśnolubnych ZIEMOVIT zmieszana we właściwych proporcjach z podłożem o neutralnym odczynie powinna jednak wystarczyć.

Miodunka pstra – ciekawa roślina o zmiennych barwach

Po roślinie o bardzo rzadkim wzorze kwiatów przyszedł czas na bylinę, która w ciągu roku zmienia kolor. Otóż miodunka pstra (Pulmonaria saccharata) wczesną wiosną wypuszcza niewielkie, ale bardzo liczne purpurowe kwiaty, a te w miarę zbliżania się jesieni stają się kolejno:

 1. różowe,
 2. jasnoniebieskie,
 3. fioletowe.

Miodunka stanowi jednak atrakcję nie tylko wówczas, gdy kwitnie – duże liście nakrapiane srebrnymi plamkami czynią z niej piękną ozdobę ogrodu. Aby można było na własne oczy zobaczyć, jak miodunka pstra zmienia kolor swoich kwiatów, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby uprawiać ją na przepuszczalnej i wilgotnej glebie o dużej zawartości naturalnej próchnicy. To roślina, która nie potrzebuje częstego podlewania, zwłaszcza w lecie, kiedy grozi jej atak ze strony grzybów.

Jeśli chcesz, żeby miodunka pstra wypuściła dużo efektownych kwiatów, to pomyśl o wspomożeniu jej nawozem, który zagwarantuje jej odpowiednie składniki odżywcze. Nawóz płynny do roślin kwitnących ZIEMOVIT zapewni miodunce jeszcze intensywniejsze kwitnienie dzięki zawartości makro i mikroelementów.

Gunnera olbrzymia – gigant w Twoim ogrodzie

Na koniec roślina przeznaczona do ogrodów o dużej przestrzeni, które aż chce się zapełnić bujną roślinnością. Gunnera olbrzymia (Gunnera manicata) to bardzo ekspansywna bylina, a swój przydomek zawdzięcza ogromnym rozmiarom, jakie osiąga:

 • wysokość od 2 do 3 m;
 • szerokość do 3 m;
 • średnicę liści do 2 m.

Gigantyczne rozmiary gunnery olbrzymiej wynikają również z jej szybkiego wzrostu – po zasadzeniu osiąga pełną wielkość w przeciągu 2 sezonów. Bylina-gigant nie jest trudna w uprawie, należy jednak pamiętać o tym, aby:

 • regularnie nawozić glebę, na której rośnie, nawozami azotowymi, gdyż gunnera bardzo szybko pobiera składniki odżywcze;
 • dbać o to, aby nie była wystawiona na bardzo intensywne nasłonecznienie, ogromne liście są bowiem dość wrażliwe na poparzenia;
 • dbać o nawilżenie gleby – gunnera olbrzymia źle znosi susze.

Jak widać, niektóre ciekawe rośliny o nietypowych kształtach czy kolorach wcale nie wymagają bardzo nietypowych zabiegów pielęgnacyjnych, aby mogły ozdobić Twój ogród. Wystarczy odrobina uwagi i korzystanie z produktów ZIEMOVIT, które zapewnią wszystkim roślinom to, czego potrzebują do zdrowego wzrostu.

No votes yet.
Please wait...