Rolety i zasłony – jak je łączyć?

Osłony okienne to nie tylko ochrona przed światłem słonecznym. To także kluczowy element wystroju i aranżacji wnętrza. Czasem jednak rolety nie wystarczają – podpowiadamy więc, jak połączyć je z zasłonami, aby uzyskać ciekawy i estetyczny efekt.

Uniwersalne połączenie rolet i zasłon

Choć wystrój okien często jest pomijany bądź traktowany pobieżnie, może on mieć diametralny wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Połączenie funkcjonalności i użytkowych walorów rolet z elegancją i klasą zasłon daje niepowtarzalny, zachwycający efekt. Ten prosty trik może sprawić, że zwykły salon zacznie przypominać stronę z katalogu. Obecność kilku warstw tekstyliów na ramie okiennej daje także wrażenie przytulności i domowego ciepła. Warto zadbać o to, by oba te elementy były do siebie dopasowane kolorystycznie. Szeroki wybór modeli rolet znaleźć można w sklepie internetowym Rolety-Żaluzje. W zależności od wybranego wzoru, połączenie to sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jaki i tradycyjnych wnętrzach.

Jakie rolety wybrać?

Przed zakupem rolet warto zastanowić się, jaką rolę mają one pełnić w pomieszczeniu. Dla niektórych najważniejsze będą walory estetyczne, inni natomiast mogą kierować się stopniem zaciemnienia, jaki oferuje dany model. Określenie swoich potrzeb i oczekiwań względem rolet ułatwia wybór najlepszego rozwiązania. Dostępne tkaniny, z jakich obecnie wykonywane są rolety materiałowe, mogą być rozpraszające światło, blokujące je lub odbijające. Niektóre z nich są wyposażone także w warstwę termoizolującą, która chroni przed nagrzewaniem.

Wybierając kolor rolet należy kierować się resztą wystroju. Może on być neutralny, np. w podobnym odcieniu co ściany, lub być intensywny i stanowić akcent kolorystyczny w pomieszczeniu. Jeśli wybierze się wzorzystą tkaninę, warto zestawić ją z gładkimi zasłonami.

Jak łączyć zasłony z roletami?

Zasłony, które mają stworzyć kompozycję z roletami, powinny przede wszystkim być odpowiedniej długości. Najlepiej prezentują się takie, które sięgają do ziemi. Roleta zazwyczaj kończy się równo z oknem, dzięki czemu długa zasłona może stanowić ramę dla okna, a ponadto optycznie powiększyć pomieszczenie, dając wrażenie wyższego sufitu.

PRZECZYTAJ  Gips budowlany a szpachlowy - jakie są różnice i zastosowania?

Kolor zasłon powinien harmonijnie pasować do barwy rolety. Można dobrać go na zasadzie podobieństwa, co stworzy monochromatyczną paletę, lub postawić na kontrastowe odcienie. Ten drugi sposób da wrażenie wielowymiarowości i głębi. Warto dekorować okna z umiarem, szczególnie jeśli chodzi o wzory. Najlepiej ograniczyć je do jednego elementu, a drugi wybrać w jednolitym kolorze.

Równie istotne jest dopasowanie rolet i zasłon do reszty wystroju. W nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się stonowane, neutralne barwy. Beże, szarości, biele i czernie to doskonały wybór, który nada aranżacji elegancji. Można jednak wzbogacić taką kompozycję o subtelny geometryczny wzór. W pomieszczeniach bardziej tradycyjnych natomiast doskonale sprawdzą się kwiatowe motywy na rolecie w połączeniu z dopasowaną kolorystycznie zasłoną. Ciekawym dodatkiem może być tu także delikatna koronkowa firanka.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *