Osłony okienne to nie tylko ochrona przed światłem słonecznym. To także kluczowy element wystroju i aranżacji wnętrza. Czasem jednak rolety nie wystarczają – podpowiadamy więc, jak połączyć je z zasłonami, aby uzyskać ciekawy i estetyczny efekt.

Uniwersalne połączenie rolet i zasłon

Choć wystrój okien często jest pomijany bądź traktowany pobieżnie, może on mieć diametralny wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Połączenie funkcjonalności i użytkowych walorów rolet z elegancją i klasą zasłon daje niepowtarzalny, zachwycający efekt. Ten prosty trik może sprawić, że zwykły salon zacznie przypominać stronę z katalogu. Obecność kilku warstw tekstyliów na ramie okiennej daje także wrażenie przytulności i domowego ciepła. Warto zadbać o to, by oba te elementy były do siebie dopasowane kolorystycznie. Szeroki wybór modeli rolet znaleźć można w sklepie internetowym Rolety-Żaluzje. W zależności od wybranego wzoru, połączenie to sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jaki i tradycyjnych wnętrzach.

Jakie rolety wybrać?

Przed zakupem rolet warto zastanowić się, jaką rolę mają one pełnić w pomieszczeniu. Dla niektórych najważniejsze będą walory estetyczne, inni natomiast mogą kierować się stopniem zaciemnienia, jaki oferuje dany model. Określenie swoich potrzeb i oczekiwań względem rolet ułatwia wybór najlepszego rozwiązania. Dostępne tkaniny, z jakich obecnie wykonywane są rolety materiałowe, mogą być rozpraszające światło, blokujące je lub odbijające. Niektóre z nich są wyposażone także w warstwę termoizolującą, która chroni przed nagrzewaniem.

Wybierając kolor rolet należy kierować się resztą wystroju. Może on być neutralny, np. w podobnym odcieniu co ściany, lub być intensywny i stanowić akcent kolorystyczny w pomieszczeniu. Jeśli wybierze się wzorzystą tkaninę, warto zestawić ją z gładkimi zasłonami.

Jak łączyć zasłony z roletami?

Zasłony, które mają stworzyć kompozycję z roletami, powinny przede wszystkim być odpowiedniej długości. Najlepiej prezentują się takie, które sięgają do ziemi. Roleta zazwyczaj kończy się równo z oknem, dzięki czemu długa zasłona może stanowić ramę dla okna, a ponadto optycznie powiększyć pomieszczenie, dając wrażenie wyższego sufitu.

Kolor zasłon powinien harmonijnie pasować do barwy rolety. Można dobrać go na zasadzie podobieństwa, co stworzy monochromatyczną paletę, lub postawić na kontrastowe odcienie. Ten drugi sposób da wrażenie wielowymiarowości i głębi. Warto dekorować okna z umiarem, szczególnie jeśli chodzi o wzory. Najlepiej ograniczyć je do jednego elementu, a drugi wybrać w jednolitym kolorze.

Równie istotne jest dopasowanie rolet i zasłon do reszty wystroju. W nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się stonowane, neutralne barwy. Beże, szarości, biele i czernie to doskonały wybór, który nada aranżacji elegancji. Można jednak wzbogacić taką kompozycję o subtelny geometryczny wzór. W pomieszczeniach bardziej tradycyjnych natomiast doskonale sprawdzą się kwiatowe motywy na rolecie w połączeniu z dopasowaną kolorystycznie zasłoną. Ciekawym dodatkiem może być tu także delikatna koronkowa firanka.

No votes yet.
Please wait...