Nowoczesne rolety okienne to bardzo przydatny element w domach, który zapewnia m.in. prywatność, komfortowy sen i zatrzymuje promienie słoneczne w letnie dni. Oprócz tego, rolety są także istotnym elementem dekoracyjnym w każdym domu i mieszkaniu. Czym się różni roleta zewnętrzna od wewnętrznej? Jakie zalety mają rolety natynkowe? Sprawdźmy!

Rolety – praktyczne rozwiązanie do każdego domu

Rolety są bardzo przydatnym elementem wyposażenia każdego domu. Dają swoim użytkownikom prywatność, komfortowy sen i zatrzymują promienie słoneczne w letnie dni. Są także istotnym elementem dekoracyjnym w każdym domu czy też mieszkaniu. Na rynku mamy bardzo bogaty wybór rolet, dlatego decyzję o ich zakupie powinniśmy dobrze przemyśleć, by wybrać produkt doskonale dopasowany do naszych oczekiwań i wyglądu wnętrza pomieszczenia.

Jedno z pierwszych pytań, które powinno paść w kontekście zakupu rolet, to ich rodzaj. Czy potrzebujemy rolety okienne umieszczane na zewnątrz, czy też wewnątrz budynku? Co wyróżnia oba rozwiązania? I jakie są najpopularniejsze typy rolet zewnętrznych i wewnętrznych?

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne

W sklepach mamy do wyboru bardzo dużą ilość modeli rolet w przeróżnych wersjach kolorystycznych, które zaspokoją oczekiwania i potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Rolety klasyczne wolnowiszące to obecnie najbardziej rozpowszechniony system osłonowy, jednak nie jedyny dostępny.

Jakie zatem mamy do wyboru rolety? Na początku musimy rozważyć przeznaczenie rolet – czy będą umieszczane wewnątrz, czy też na zewnątrz naszego budynku. Przez okna ucieka nawet do 25% energii cieplnej, a okno wyposażone w rolety zewnętrzne pozwala zaoszczędzić i zminimalizować te straty. Najpopularniejszymi typami rolet zewnętrznych są:

 • rolety elewacyjne;
 • rolety naokienne;
 • rolety natynkowe;
 • rolety sterowane ręcznie;
 • rolety podtynkowe
 • rolety sterowane automatycznie;
 • rolety termoizolacyjne;
 • rolety antywłamaniowe.

Rolety antywłamaniowe, to nie tylko dobra ochrona przed działaniem słońca, hałasu i gwarant prywatności (chronią przed wścibskimi spojrzeniami), ale również zabezpieczenie naszego domu przed włamywaczami. Obudowa rolet tego rodzaju jest dodatkowo wzmocniona. Antywłamaniowe rolety wykonuje się z bardziej masywnych i twardszych materiałów, które są znacznie trudniejsze do sforsowania. W sklepach możemy znaleźć różne modele takich rolet, a ich wyróżnikiem jest zapewniany poziom bezpieczeństwa. Modele najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym wydają alarmujący dźwięk podczas próby włamania, co skutecznie odstrasza nieproszonych przybyszów. Dzięki temu domownicy od razu usłyszą o zagrożeniu i będą mogli szybko reagować na wydarzenia.

Z kolei dostępne na rynku rolety wewnętrzne, to:

 • roleta okienna dzień noc;
 • roleta bambusowa;
 • roleta materiałowa;
 • roleta plisowana;
 • roleta rzymska.

Warto również wspomnieć o roletach nadprożowych. Jest to specyficzny rodzaj rolet, a decyzja o ich montażu powinna zapaść już na etapie projektowania budynku. W ich przypadku istotny jest rodzaj i wielkość skrzynki – w tego typu roletach jest zrobiona z twardego styropianu, który umieszcza się podczas wznoszenia murów. Dzięki stosowaniu specjalnych elementów rolet, będzie możliwe trwałe połączenie nadproża budynku z roletami.

Rolety natynkowe – wygoda i funkcjonalność

Jedną z najciekawszych opcji na rynku są rolety natynkowe spełniające funkcje estetyczne, jak również ochronne. Znakomicie się sprawdzają w nowoczesnym, jak i tradycyjnym rodzaju domu. System montuje się na elewacji budynku albo wewnątrz wnęki okiennej.
Decyzję o montażu takich rolet można podjąć tak naprawdę w każdym momencie, co sprawia, że świetnie się sprawdzą przy modernizowaniu już istniejących budynków. Duża zaleta stosowania tych rolet, to brak ingerencji w obecny stan budynku. Pancerze rolet są wykonane w wysokiej jakości profilach aluminiowych, które wypełniono pianką poliuretanową. Profile są pokryte dwuwarstwowo lakierem w systemie PU/PA, dzięki czemu charakteryzują się podwyższoną odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz ścieranie.

Bogata paleta kolorów do wyboru sprawia, że ten rodzaj rolet jawi się jako doskonały element dekoracyjny. Rolety dostępne na stronie https://dopasujrolety.pl/rolety-zewnetrzne/22-rolety-natynkowe.html są wykonane są z bardzo wysokiej jakości materiałów. Duża ilość dostępnych opcji kolorystycznych pozwoli nam wybrać model odpowiednio dopasowany do elewacji naszego domu lub po prostu spełniający nasze oczekiwania estetyczne.

Dopasowanie do wyglądu budynku możemy uzyskać dzięki jednej z 3 dostępnych skrzynek rolet natynkowych:

 • skrzynka ścięta pod kątem 45 stopni – system SK;
 • półokrągła – system SKP;
 • okrągła – system SKO.

Rolety mogą być sterowane ręcznie lub dzięki użyciu napędu elektrycznego. Warto wspomnieć, że w roletach tego typu można zastosować niezależnie pracujący system moskitiery pozwalający chronić i zabezpieczać wnętrza domu przed irytującymi insektami, przy jednoczesnym pozostawianiu dostępu światła i powietrza. Daje to niewątpliwie bardzo duży komfort użytkowania każdemu domownikowi.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...