Oszczędność energii

Przy okazji ściemniaczy oświetlenia często mówi się o oszczędzaniu energii. Ściemniacze oświetlenia to rodzaj transformatora, który posiada możliwość regulacji i dzięki temu wykorzystywany jest do zmiany natężenia świateł w granicach od 0 do 100% całkowitej mocy oświetlenia. Aby ściemnienie mogło zadziałać, konieczna jest zmiana napięcia wejściowego oświetlenia. Aby wybrać najlepszy i odpowiedni ściemniacz, musimy wiedzieć dokładnie gdzie i w jakich warunkach chcemy go używać i do jakich celów. Ponadto istotny jest także typ lampy, jej moc, uziemienie lub jego brak oraz możliwość sterowania innymi elementami. Ściemniacze światła mogą być używane do sterowania żaluzjami, wentylacją, a nawet ogrzewaniem. Na czym więc polega oszczędność energii, która możliwa jest dzięki ściemniaczom oświetlenia? Standardowe oświetlenie pracuje z pełną mocą, żarówki świecą zawsze w 100%, jednak nie zawsze jest to konieczne. Kiedy oglądamy telewizję, przeglądamy czasopisma, czy po prostu odpoczywamy, pełne, bardzo jasne światło nie jest niezbędne. Dlatego warto wtedy skorzystać ze ściemniacza, który pozwala na zmniejszenie ilości energii przesyłanej do poszczególnych lamp.

Ściemniacze oświetlenia – rodzaje i design

W przypadku ściemniaczy dużym plusem jest to, że możemy z jednego miejsca sterować oświetleniem w całym domu, albo chociaż kilku pomieszczeń blisko siebie. Kiedy już wszystkie kwestie techniczne są dopracowane i wybrane pozostaje jeszcze kwestia designu. Ilość ściemniaczy na rynku jest obecnie ogromna. Możecie dopasować je do koloru ścian, mebli, sprawić, że będą ozdobą ścienną lub staną się całkowicie niewidzialne. Ważny jest także dobór rodzaju ściemniacza. Na rynku dostępne są obecnie urządzenia:

  • do sterownia zdalnego podczerwienią;
  • z okablowaniem;
  • obrotowe;
  • dotykowe;
  • do sterowania radiowego;
  • do sterowania w formie „inteligentnego budynku” z centralną jednostką programowalną.

Z pewnością warto inwestować w ściemniacze, dzięki którym nie tylko zaoszczędzicie energię, ale także stworzycie niepowtarzalny klimat we wnętrzach.

No votes yet.
Please wait...