Dbamy o rośliny w naszych domach i ogrodach. Spulchniamy i pielimy ziemię, regularnie podlewamy i troszczymy się, aby miały odpowiedni dopływ słońca. Niestety, czasem samodzielnie nie jesteśmy w stanie pozbyć się szkodzących roślinom chwastów, ani walczyć z mszycami i innymi owadami albo z grzybami atakującymi nasze rośliny. W takim wypadku należy sięgnąć po odpowiednie środki ochrony roślin. Bezpieczne dla nich i naszego zdrowia, a jednocześnie skuteczne.

Co zagraża roślinom i jakie rodzaje środków ochrony roślin stosować

Głównym wrogiem roślin uprawianych przez człowieka są trzy czynniki: chwasty, grzyby i owady. Z tego też względu wyróżniamy trzy podstawowe typy środków ochrony roślin, do walki z każdym z osobna: pierwsze przeciwdziałają rośnięciu chwastów, są to herbicydy, drugi typ – fungicydy – chroni rośliny przed grzybami, a insektycydy odstraszają lub zabijają owady.

Herbicydy dzielimy na totalne, likwidujące wszystkie rodzaje chwastów i selektywne, bezpieczniejsze, które przeciwdziałają rośnięciu specyficznych grup chwastów jak mchy, chwasty jednoliścienne czy dwuliścienne. Fungicydy to środki ochrony roślin stosowane do zwalczania chorób wywołanych przez grzyby i bakterie. Z kolei insektycydy dzielimy na kontaktowe i gazowe. Działają na różne typy owadów niszczących rośliny jak mrówki, stonki ziemniaczane, wciornastki, mszyce, przędziorki i inne. Wśród dostępnych środków są także preparaty do walki z kretami i ślimakami.

Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z ich przeznaczeniem, w zalecanych stężeniach i ilościach. Użyte nieprawidłowo lub nadgorliwie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak dbać o rośliny i pozbyć się niszczących je czynników

Dbając o nasze rośliny powinniśmy stosować środki sprawdzone i bezpieczne, takie znajdują się w asortymencie firmy Target. W ofercie producenta znajdziemy preparaty zwalczające wszystkie główne zagrożenia dla zdrowia i odpowiedniej wegetacji roślin: chwasty, grzyby i owady. Preparaty mają wyspecjalizowane przeznaczenie. Stworzone do ochrony drzewek owocowych, warzyw uprawnych i innych roślin. Dostępne są preparaty na mszyce, przędziorki i inne owady, maści ogrodnicze dbające o dobry stan drzew i kory. Do ochrony owoców i warzyw służy Polyversum WP, chroniący korzenie roślin przed grzybami. Specjalne preparaty służą do usuwania nieprzyjaciół w domach – są to m.in. środki do usuwania mchów, glonów i porostów czy do klarowania wody basenowej.

Profilaktyka z środkami ochrony roślin

Aby zadbać o zdrowie roślin możemy stosować także środki profilaktyczne. Dobrze, jeśli środki ochrony roślin bazują na naturalnych składnikach. Dla przykładu skład preparatu Biosept Active firmy Target oparty jest o ekstrakt z grejpfruta. Stosuje się go profilaktycznie, poprawia ukorzenienie roślin ozdobnych i warzyw. Stymuluje także ich wzrost i poprawia odporność na choroby. Aby dbać o rośliny warto stosować także odpowiednie nawozy i odpowiednie podłoża. Profilaktycznie mogą być stosowane także fungicydy.

Mając cały arsenał środków do walki z zagrożeniami możemy w sposób skuteczny dbać o nie. Pielęgnowanie i uprawa roślin z zastosowaniem dobrej jakości środków ochrony roślin staje się łatwe i przyjemne.

No votes yet.
Please wait...