Obok komody, łóżka czy stolika w pokoju dziecięcym niezbędna jest szafa. Nawet jeśli uda nam się zmieścić wszelkie ubranka i akcesoria niemowlaka w niewielkiej komodzie, to z czasem potrzebne będzie nam więcej miejsca. Szafę możemy zakupić w zestawie z innymi mebelkami, dzięki czemu całość stworzy spójną aranżację. Czym kierować się przy wyborze szafy, aby służyła nam i dziecku jak najdłużej, a nawet dorastała razem z nim?

Atrakcyjny wygląd

Kupując szafę w oczekiwaniu na przyjście na świat malucha, możemy skorzystać z wielu ofert firm meblarskich, które przygotowują zestawy mebli, pasujących do siebie stylistycznie, tworzących spójną całość. Gdy wybieramy szafę dla większego dziecka, warto poprosić małego lokatora o pomoc. Być może będziemy mogli tym sposobem spełnić jego marzenie, wybrać mebel w jego ulubionym kolorze, z wymarzoną ilością szafek i skrytek. To przede wszystkim maluch ma czuć się dobrze w swoim pokoju, który będzie jego azylem przez lata. Jak mówi ekspert ze sklepu internetowego Świat Dziecka:

– „Oferta szaf do pokoju dziecięcego jest różnorodna, aktualnie królują stonowane formy, idealne do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym i skandynawskim – trafiają w gusta małych i dużych. Dzięki neutralnej kolorystyce mogą być bazą dla rozmaitych aranżacji, bez względu na zmieniające się wraz z wiekiem sympatie dziecka”.

Zwróć uwagę na funkcjonalność i wykonanie

Niezależnie od tego, czy wybieramy szafę do pokoju dziecięcego sami, czy konsultujemy się z dzieckiem, musimy zadbać o kilka kwestii, takich jak rozmiar mebla, materiały, z których jest wykonany oraz przede wszystkim jego funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Dziecięce pokoje zwykle są niewielkie. W ich kameralnej przestrzeni sprawdzą się meble, które jej nie przytłoczą, a będą przy tym niezwykle pojemne. Warto pamiętać o zasadzie: jeśli w pokoju ma być przechowywanych dużo rzeczy, lepiej umieścić w nim zamykaną, nieprzeszkloną szafę, niż otwarte półki. Szafa spełniająca te warunki będzie nieoceniona w okiełznaniu chaosu, który zazwyczaj panuje w dziecięcym pokoju.

Jak w przypadku każdego innego mebla do pokoju dziecięcego, ważne są materiały, z których wykonana jest szafa. Przede wszystkim musi to być materiał zapewniający stabilność mebla, aby ograniczyć możliwość wywrócenia szafy, zwłaszcza w okresie, kiedy dziecko uczy się chodzić i podtrzymuje się przedmiotów dookoła, ale także w starszym wieku, kiedy dzieci są wulkanami energii i mają w głowach różne ciekawe pomysły, łącznie ze wspinaczką na meble. Dla pewności zaleca się, aby regały czy szafy w pokojach dziecięcych przykręcać do ścian. Aby dziecko mogło bezpiecznie korzystać z szafy, warto też wybrać taką, która ma drążki o regulowanej wysokości, które będziemy mogli dopasować do jego wzrostu.

Zwróćmy również uwagę na to, czy materiał, z którego wykonana jest szafa, jest bezpieczny dla zdrowia. Najbezpieczniejsze są konstrukcje z naturalnego drewna – ewentualnie pomalowane farbą ekologiczną z atestem nieszkodliwości. Taki materiał nie emituje szkodliwych substancji, nie spowoduje też alergii u malucha.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...