Taśmy led są coraz częściej wykorzystanym elementem, służącym do oświetlania stref, które chcemy zaakcentować. Świetnie wyglądają nad blatem czy biurkiem, nadają się również do doświetlenia schodów czy regałów. Zdarza się jednak, że taśmy przestają świecić. Co robić, gdy się zepsują? Co może być przyczyną awarii?

Co to jest taśma led?

Oświetlenie led coraz częściej zastępuje tradycyjne źródła światła. Jest to elastyczny pasek, działający na zasadzie elektroluminescencji, na którym znajdują się świecące diody. W dobrych sklepach można kupić różnego typu taśmy, różniące się rodzajem użytych diod, ich zagęszczeniem, długością, mocą, a także barwą światła i wodoszczelnością. Wszystkie paski led są elastyczne, można ciąć je nożyczkami, mają samoprzylepne podłoże. Tego typu produkty stosowane są w domach, biurach i sklepach. Najczęściej stanowią dodatkowe źródło światła, stanowią również dekoracje, świetnie nadają się do nowoczesnych wnętrz. Paskami led można doświetlić powierzchnię roboczą, np. biurko czy kuchenny blat, a także ciągi komunikacyjne. Nadają pomieszczeniom wyjątkowy klimat, są również ekonomiczne, trwałe i bezpieczne.

Przyczyny awarii taśm led

Taśmy led mogą przestać świecić zaraz po montażu lub w trakcie użytkowania. Przyczyny mogą być różne, ale najczęściej są wynikiem problemów z zasilaczem. Zdarza się, że w zasilaczu jest nieodpowiednie napięcie lub przyczyną jest problem połączenia taśmy z zasilaczem led. Aby zapewnić sprawne działanie taśmy, napięcie wyjściowe powinno wynosi 12V lub 24V. Należy sprawdzić, czy przewód nie wysunął się z podłączenia z zasilaczem lub nie oparł się na izolacji, a przez to spowodował brak styku. Jeżeli taśma nie świeci zaraz po montażu, należy sprawdzić, czy plus taśmy led został na pewno podłączony do plusa zasilacza. Jeżeli te przyczyny zostały wykluczone, należy jeszcze sprawdzić, czy punkty na taśmie nie zostały naderwane. Jeżeli tak jest, to napięcie nie przepływa do diod i taśma nie świeci. Aby poznać przyczynę awarii, należy zwrócić uwagę na połączenie poszczególnych elementów. Led akcesoria są delikatne, dlatego drobne uszkodzenia mogą spowodować, że taśmę led trzeba będzie wymienić. Inną przyczyną awarii może być wilgoć. Jest to szczególnie częste w sytuacji, gdy taśmy led zainstalowane są w kuchni lub łazience. Rozwiązaniem jest wybór taśm led wodoodpornych, które sprawdzą się w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgoci.

Jak zamontować taśmę led?

Bardzo ważny jest prawidłowy montaż. Aby taśmy led świeciły równomiernie, należy nie stosować odcinków dłuższych niż 5m dla napięcia zasilającego 12V oraz 8m dla 24V. W przypadku dłuższych odcinków zasilanie należy umieszczać między dwoma elementami taśmy. Dzięki temu, że są elastyczne, paski można przycinać nożyczkami. Są samoprzylepne, dlatego z łatwością można je przykleić w dowolnym miejscu. Styki, rozmieszczone co kilkanaście centymetrów, umożliwiają przylutowanie przewodów w dowolnym miejscu. Aby pasek led zaczął świecić, wystarczy podłączyć przewody od odpowiedniego zasilacza, a następnie do instalacji elektrycznej. Ważne, aby zasilacz był przeznaczony do oświetlenia led i miał odpowiednią moc do mocowanych taśm.

Taśmy led jak uniknąć problemów?

Aby cieszyć się funkcjonalnością taśmy led, warto kupić produkt dobrej jakości, od sprawdzonych producentów. Należy szukać taśm, które mają wymagane certyfikaty, Ważny jest wybór taśm led o odpowiedniej mocy świetlnej, dopasowanej do pomieszczenia, które chcemy oświetlić. Taśmy o słabej i średniej mocy nadają się do celów dekoracyjnych, a taśmy o wysokiej mocy od oświetlania korytarza, blatu kuchennego czy schodów.

Oświetlenie led szeroki wybór prosto od producenta

W ofercie Sklepu fabrycznego Neonica Polska są różnego typu led akcesoria, a także źródła zasilania (https://sklep.neonica.pl/akceroria-do-tasm-led). Oferowane produkty mają przystępne ceny, dzięki nim można wykonać oświetlenie w każdym miejscu. Gwarantujemy szeroki wybór taśm led, produkowanych we własnym zakładzie. Posiadamy również wszystkie niezbędne akcesoria do taśm led. Składając zamówienie na przewody led i inne produkty, można liczyć na szybką wysyłkę oraz fachowe doradztwo. Jeżeli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami, a na pewno wspólnie dobierzemy idealną taśmę led.

No votes yet.
Please wait...