Telewizor już od dawna nie służy jedynie oglądaniu filmów czy programów telewizyjnych. Jego zalety doceniają również gracze, dlatego coraz chętniej swoje konsole czy komputery podłączają właśnie do telewizorów. Aby jednak zapewnić sobie rozrywkę na naprawdę wysokim poziomie, należy wybrać właściwy model telewizora. Oto kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł dobrać urządzenie, które spełni twoje wymagania.

O jakości gry na komputerze czy konsoli, a co za tym idzie samej rozrywki z tego płynącej, decyduje nie tylko jakoś sprzętu, który odtwarza gry. Bardzo ważnym elementem tego układu jest naturalnie ekran, na którym grafika komputerowa jest wyświetlana.

telewizor dla graczy

Standard obrazu

Na rynku najwięcej obecnie jest dostępnych telewizorów działających w technologii LCD, które wyparły przestarzałe już plazmy. Telewizory LCD oferują 3 standardy wyświetlanego obrazu: 4K UHD, Full HD oraz HD Ready. Te pierwsze, czyli ekrany 4K charakteryzują się najbardziej szczegółowym odwzorowaniem nawet drobnych detali. Tego typu telewizor pozwoli na pełnię rozrywki szczególnie w przypadku najnowszych gier o rozbudowanej grafice, jak np. Wiedźmin 3.

Jaki telewizor warto wybrać zatem do grania? Ekran 4K będzie z pewnością znakomitym rozwiązaniem, jeśli zdecydujesz się na grę na komputerze, ponieważ konsole nie wykorzystują technologii ultra wysokiej transmisji obrazu. Jeśli jednak grasz na Play Station lub Xboxie możesz zdecydować się na ekran Full HD. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj telewizory większe niż te o przekątnej 46 cali, oferują standard 4K.

Opóźnienie wejścia

Parametrem, który obok jakości wyświetlanego obrazu, najbardziej interesuje graczy jest tzw. input lag, czyli opóźnienie wejścia. Pod tym pojęciem kryje się opóźnienie wyświetlania obrazu w stosunku do sygnału wysłanego za pomocą pada czy innego kontrolera. Oznacza to, że pomimo naciśnięcia przycisku, postać nie wykonuje zadanego ruchu od razu, a z pewnym kilku sekundowym opóźnieniem. Każdy gracz doskonale wie, jak takie zjawisko może być irytujące i negatywnie wpływać na jakość gry. Dlatego zastanawiając się, jaki telewizor warto wybrać do gier, należy zwrócić szczególną uwagę, aby input lag być jak najniższy.

telewizor dla graczy

Wielkość

Gracze chętnie wybierają do gry telewizory, ponieważ są większe, dzięki czemu gra staje się znacznie przyjemniejsza i wygodniejsza. Wbrew pozorom w tym przypadku zasada im większy, tym lepszy, wcale się nie sprawdza. Naturalnie na dużym telewizorze będzie się grało wygodniej niż na mniejszym, jednak wielkość odbiornika powinna być dostosowana do pomieszczenia, w którym się on znajdzie.

Przede wszystkim należy zachować pewną odległość, pomiędzy fotelem lub kanapą, a miejscem w którym umieścisz telewizor. Im odbiornik jest większy, tym odległość też powinna być większa. Przykładowo ekran liczący 42 cale długości przekątnej wymaga odległości przynajmniej 1,6 m. Z kolei telewizor 54 calowy, powinien znajdować się co najmniej 2,05 m od ciebie.

Jak widać wybór telewizora do gier nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak zwracając uwagę na wymienione parametry, zapewnisz sobie możliwość komfortowego grania i realizowania ulubionych misji.

No votes yet.
Please wait...