Tunel ogrodowy 3×6 – jaka szklarnia najlepsza?

Szklarnia ogrodowa, obok doświadczenia i właściwej pielęgnacji, jest elementem, który decyduje o powodzeniu zbiorów. Żeby zapewnić roślinom właściwe warunki do wzrostu, trzeba o nie dbać, ale też chronić. Jakie szklarnie ogrodowe 3×6 są najlepsze do prowadzenia samodzielnych upraw? Czym powinny się odznaczać i jakie spełniać potrzeby?

Po co kupować szklarnię?

Szklarnia ogrodowa nie jest zarezerwowana tylko dla profesjonalistów. Coraz więcej osób we własnych uprawach odnajduje sens. Dlaczego? Zdrowe, świeże warzywa i owoce, których znane jest pochodzenie i sposób uprawy stają się cenne. Wiele sklepowych produktów nie może pochwalić się naturalnym wzrostem. Ludzie często szukają asortymentu, który będzie zdrowy, a o taki coraz trudniej. Wyhodować warzywa samemu? Okazuje się, że to nic trudnego. Wystarczy kawałek działki i odpowiednie zaplecze, aby dać roślinom właściwe warunki do wzrostu.

Sukcesy ogrodnicze szybko determinują do powiększania powierzchni grządek, dlatego tunel ogrodowy 3×6, który amatorom wydaje się być ogromny i niepotrzebny, w krótkim czasie okazuje się właśnie tym, czego potrzebują. Czy właśnie taka szklarnia jest najlepsza? Jakie jeszcze powinna mieć cechy?

Poliwęglan – czy taka szklarnia jest warta zakupu?

Poprzednie dekady przyzwyczaiły do myśli, że jak ogród i warzywa, to tunel foliowy. Bardziej ekstrawagancką formą było szkło. Tymczasem technologia w ogrodnictwie prze do przodu i najbardziej nowoczesnym materiałem, którym pokrywa się konstrukcje stalowe szklarni jest poliwęglan.

Czym się wyróżnia?

  • Konstrukcja całoroczna – modułowe szklarnie z poliwęglanu (w tym tunel ogrodowy 3×6) nie wymagają wylewania fundamentów. Co to oznacza? Rozłożona budowla może stać cały rok, a ogrodnik nie musi obawiać się zmiennych warunków pogodowych. Co więcej – dzięki temu osłona stwarza idealny mikroklimat, więc prace ogrodnicze można wykonywać niemal cały rok.
  • Wytrzymałość na warunki atmosferyczne – szklarnia z poliwęglanu nie zmienia swoich właściwości w przedziale od -50 do +50 stopni Celsjusza, co oznacza, że idealnie nadaje się do warunków panujących w Polsce. Ale nie tylko temperatura okazuje się czynnikiem, z którym poliwęglan dobrze sobie radzi. Napór śniegu? Tunel ogrodowy 3×6 wytrzymuje obciążenie do 360kg/m2, dlatego szklarni nie tylko nie trzeba składać na zimę, ale też nie trzeba martwić się o nieustanne usuwanie połaci z dachu.
  • Odporność na podmuchy wiatru – w polskim klimacie znane są mniejsze, ale też dość solidne zawieje, których mogą obawiać się posiadacze przydomowych szklarni. Konstrukcja z poliwęglanu, mimo, że nie wymaga fundamentów, posiada nowoczesne rozwiązania przytwierdzania do podłoża, które chronią całą budowlę przed porwaniem. Można więc spać spokojnie.
  • Transparentność tworzywa – przezroczysta struktura umożliwia idealne rozchodzenie się światła po całej powierzchni szklarni, dzięki czemu każdej roślinie dostarczona jest właściwa dawka promieni.
  • Zatrzymywanie promieni UV – szkodliwe działanie promieni UV może być skutecznie zatrzymane, dzięki właściwościom poliwęglanu, który ma zdolność do pochłaniania 100% takich wiązek.
  • Właściwa izolacja – chodzi tu zarówno o tą termiczną, jak i zabezpieczającą. Poliwęglan idealnie zatrzymuje ciepło, dzięki czemu wewnątrz osłony wytwarza się właściwy mikroklimat – roślinom dostarczana jest odpowiednia ilość światła, ciepła i wilgoci, także w okresach jesienno-zimowych. Oprócz tego, szklarnia z poliwęglanu skutecznie zatrzymuje kurz, pył i zanieczyszczenia z zewnątrz, co wpływa na zdrowy wzrost warzyw, owoców i kwiatów.
PRZECZYTAJ  Czy będzie zakaz palenia pelletem? Sprawdzamy!

Czy trzeba wydać dużo, żeby mieć dobrą szklarnię?

Chociaż szklarnia z poliwęglanu nie należy do produktów najtańszych, to na pewno może się wyróżniać opłacalnością. W jaki sposób?

Można kupić tradycyjny tunel foliowy i wydać mniej, ale pewnym jest, że nie nie należy on do konstrukcji całorocznej. Ogranicza to w znacznym stopniu możliwości, jakie faktycznie może dać własna szklarnia. Oprócz tego, sam stelaż i pokrycie często nie wytrzymują warunków atmosferycznych i zostawiają gospodarza z nagim gruntem. Czy taka inwestycja jest warta wydanych pieniędzy?

Szklarnia z poliwęglanu może oznaczać wydatek od 1400 złotych za najmniejszy rozmiar 2×2, który w miarę potrzeb można rozbudowywać o kolejne moduły ścian. Tym, którzy przewidują większe zbiory oraz szersze możliwości wewnątrz (na przykład akcesoria do szklarni) polecany jest tunel ogrodowy 3×6, którego koszt to 2948 złotych.

Warto też zwrócić uwagę na samą jakość wykonania szklarni. Uznany producent Volya od lat dostarcza rynkowi produkty, które dedykowane są amatorom i profesjonalistom ogrodnictwa. Kupując zatem produkt na własne potrzeby, można czuć się jak doświadczony hodowca, dzięki wysokiej jakości konstrukcjom sprzedawanym przez producenta.

Źródło:

Sklep Arlen Team – producent szklarni ogrodowych
Al. Jerozolimskie 81 lok. 7.10
02-001 Warszawa

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *