Urządzając naszą wymarzoną łazienkę, konieczne jest zadbanie o to, by każdy element był estetyczny, trwały, wytrzymały. Ceramika sanitarna powinna posłużyć nam przez długie lata. Nie da się ukryć, że trudno jest wyobrazić sobie łazienkę bez umywalki. Do najpopularniejszych modeli należą te wykonane z ceramiki. Coraz większą konkurencję stanowią jednak dla nich umywalki konglomeratowe. Na którą opcję warto się zdecydować?
Umywalka ceramiczna – czy jest dobrym wyborem?
Przyjęło się, że umywalki ceramiczne są popularne w łazienkach i w zasadzie decydujemy się na nie bez większego zastanowienia. Choć ceramika jest najpopularniejszym materiałem, jeśli chodzi o elementy wyposażenia łazienkowego, nie zawsze będzie tym najlepszym. Umywalki ceramiczne mają wiele zalet, dzięki którym świetnie się sprawdzają w przestrzeniach domowych. Ceramika nie ulega uszkodzeniu w kontakcie z wodą, jest niezwykle trwała dzięki szkliwionej powierzchni, cechuje się dość dobrą odpornością na zarysowania. Powierzchnie ceramiczne można czyścić nawet silniejszymi detergentami. Jednocześnie plusem jest fakt, że umywalki ceramiczne są przystępne cenowo.
Decydując się na umywalki ceramiczne, można wybierać pomiędzy elementami różnej klasy. Tańsze warianty są wykonywane najczęściej z fajansu lub porcelitu. W przypadku, gdy chcemy, aby umywalka cieszyła estetycznym wyglądem na dłużej, warto pokusić się o zakup modeli z porcelany. Są bardziej odporne na zabrudzenia, wyróżniają się niższą nasiąkliwością.
Warto pamiętać, że umywalki ceramiczne są wyjątkowo odporne na zniszczenia, jednak nie oznacza to, że nie można ich uszkodzić. Niektóre modele się kruszą, np. wtedy, gdy niechcący upuścimy na nie metalowe, ciężkie przedmioty. Bardzo często renowacja tego typu umywalek będzie niemożliwa. Trudno jest wykonać rysę na szkliwionej powierzchni, jednak może się to zdarzyć, jeśli często korzystamy z umywalki. Jeśli na ceramice powstanie odprysk czy zarysowanie, nie będzie możliwe usunięcie wady. Minusem umywalek ceramicznych jest także ograniczona możliwość ich formowania. Modele ceramiczne przeważnie mają nieco toporne kształty. Trudno nam będzie znaleźć umywalki o cienkich brzegach.
Umywalki konglomeratowe – wady i zalety
Alternatywą dla umywalek ceramicznych są umywalki konglomeratowe. Jak wskazuje nazwa, są to umywalki wykonane z konglomeratu, czyli połączenia kamienia naturalnego i żywic. Tego typu umywalki są znacznie bardziej elastyczne niż ceramiczne odpowiedniki. Oznacza to, że są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia, powstawanie odprysków czy zarysowań. W przypadku, gdy na umywalce pojawią się ubytki, można łatwo usunąć je z powierzchni. W tym celu korzystamy z papieru ściernego lub pasty polerskiej.
Co istotne, konglomerat nie ma porowatej powierzchni, w której mógłby gromadzić się brud. Czyszczenie umywalek konglomeratowych jest bardzo proste. Dodatkowym plusem umywalki z konglomeratu jest także różnorodność kolorystyki i form. Materiał ten zapewnia bardzo duże możliwości aranżacyjne.
Oczywiście nie jest to wybór bez wad. Aby umywalki konglomeratowe na długo zachowały swój estetyczny wygląd, konieczne jest odpowiednie czyszczenie oraz konserwacja. Jeśli o to nie zadbamy, umywalki mogą stracić połysk lub ulec uszkodzeniu. Do mycia używamy delikatnych detergentów o neutralnym pH oraz miękkiej ściereczki. Inne środki czystości mogą sprawić, że na umywalce pojawią się ubytki lub zmatowienia. Warto o tym pamiętać na co dzień.