Urządzenie łazienki wiąże się z koniecznością przemyślanego rozplanowania wszystkich urządzeń sanitarnych oraz pozostałych elementów wyposażenia. Częstym dylematem staje się wybór umywalki, która może być wisząca lub zintegrowana z blatem. To drugie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane, ze względu na funkcjonalność i komfort użytkowania, zwłaszcza jeśli chodzi o umywalki wpuszczane w blat.

Korzyści z posiadania blatu w łazience

Blaty w łazience dopiero od niedawna zyskują na popularności, gdyż w mieszkaniach w starym budownictwie rzadko była możliwość wygospodarowania przestrzeni na taki element zabudowy. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o nowe bloki i domy, w których łazienki są częściej odpowiedniej wielkości. Blaty montuje się przy umywalce pod lustrem i mogą być one wykonane z różnych materiałów np. z płytek ceramicznych, drewna, kamienia naturalnego lub z tworzyw sztucznych (np. laminatów lub kompozytów). Do najważniejszych korzyści z posiadaniu blatu w łazience można zaliczyć:

  • Zapobiegają rozpryskiwaniu się wody po podłodze
  • Tworzą dodatkowe miejsce na kosmetyki
  • Mogą być obudową szafki, a nawet pralki
  • Stanowią modny i estetyczny element dekoracyjny.

Planując zastosowanie blatu w łazience należy zdecydować, czy wybrać umywalkę nablatową, czy wpuszczaną w blat. W pewnych przypadkach dużo praktyczniejsza wydaje się umywalka wpuszczana w blat.

Kiedy zdecydować się na umywalkę wpuszczaną w blat?

Sposób montażu umywalki na blacie ma przede wszystkim konsekwencje pod kątem estetyki i funkcjonalności. Umywalki nablatowe co prawda łatwiej zamontować, jednak efekt końcowy nie zawsze może być zadowalający. Przede wszystkim dlatego, że na blacie umieszczona jest cała bryła umywalki, co przy mniejszych pomieszczeniach może wyglądać dość ciężko i topornie. Wpuszczenie umywalki w blat pozwala na otrzymanie jednolitej i spójnej bryły oraz płaskiej powierzchni całej konstrukcji, co daje wrażenie lekkości i zdecydowanie lepiej się prezentuje. Tego rodzaju umywalki doskonale więc wyglądają nawet w niewielkiej łazience i szczególnie sprawdzają się w przypadku dużych luster, których dolna krawędź zbliżona jest do powierzchni blatu. Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie wpuszczenia umywalki w blat – otóż dzięki temu pozostaje dużo mniejsza powierzchnia umywalki do czyszczenia. Wybierając umywalkę warto wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest blat. Jeśli jest on stosunkowo trudny do utrzymania w czystości, dobrym rozwiązaniem jest umywalka z szerszą krawędzią ceramiczną np. taka: https://tanialazienka.com/pl/p/UMYWALKA-WPUSZCZANA-W-BLAT-/4241. Wówczas osad z mydła czy pasty do zębów będzie gromadził się na łatwej do wyczyszczenia umywalce, zamiast na blacie.

Warto podkreślić, że umywalki umieszczane w blacie dostępne są w różnych wariantach, gdyż mogą być owalne lub prostokątne, z węższą lub szerszą krawędzią, a także mieć różną głębokość. Wystarczy spojrzeć na asortyment sklepu TaniaLazienka.com, by przekonać się o ciekawych możliwościach aranżacyjnych jakie dają tego rodzaju umywalki: https://tanialazienka.com/pl/c/Wpuszczane-w-blat/112.

No votes yet.
Please wait...