Węgiel, polskie złoto

Węgiel w głównej mierze kojarzy się z polską energetyką. Złoża tego surowca posiadamy na terenie naszego kraju. Szacuje się, że dysponujemy około 2 % całych zasobów węgla na świecie.

Najbardziej popularny, jest naturalnie węgiel kamienny. Co ciekawe jednak, posiadamy zdecydowanie większe złoża węgla brunatnego. Mniej kalorycznego, jednak korzystniej wpływającego na żywotność kotłów grzewczych.

Parametry użytkowe węgla

Podstawowe źródło opału, posiada cały szereg parametrów. Wśród nich warto wspomnieć chociażby o gatunku, wartości opałowej oraz wilgotności.

Gatunek węgla, wiąże się bezpośrednio z jego jakością oraz składem. Opał powinien posiadać możliwie małą ilość siarki, tworzącej podczas spalania niekorzystne związki. Ważna staje się także liczba mówiąca o wartości opałowej. Im wyższa, tym surowiec energetyczny bardziej korzystny z perspektywy konsumenta. Z reguły, węgiel kamienny posiada lepszą specyfikację użytkową od brunatnego, wśród samych jego odmian zaś, warto wyróżnić antracyt.

Ostatnim parametrem, o którym mowa jest wilgotność paliwa. Wpływa ona na ogólną masę surowca energetycznego, jednak nie przekłada się na bezpośrednie zyski. Zwilżone bryłki, będą ważyły więcej. Niestety, ale owa nadwyżka wagi, będzie stanowiła tzw. ,,pusty element”, nie wykorzystany nigdzie.

Pochodzenie – czy ma znaczenie?

Mało osób zwraca uwagę na pochodzenie surowca, jednak jak się okazuje, ma ono znaczenie. Węgiel polski charakteryzują korzystne parametry. Najczęściej zza granicy ściągamy produkt rosyjski (o słabych właściwościach użytkowych) lub też nawet australijski.

Bezpośrednie naznaczenie pochodzeniem nie ma żadnego wpływu na jakość węgla. Należy jednak pamiętać o tym, że towary importowane, pokonują długą drogę do składu docelowego. W takim wypadku, koszty muszą się zwrócić inwestorowi. Logiczne wydaje się zatem sprowadzanie węgla o niższych parametrach. Jest po prostu tańszy.

Czy węgiel niedługo straci prym wśród opału?

Dywagacje na ten temat pojawiają się dosyć często, zwłaszcza wśród ekspertów z branży. Węgiel z racji swoich własności, jest jednak nadal najczęściej użytkowanym surowcem energetycznym.

Alternatywy takie jak eko groszek, posiadają w głównej mierze zastosowanie domowe. Z tego też względu w dużych zakładach, ,,czarny surowiec energetyczny” pozostanie jeszcze przez długi czas najbardziej popularnym rozwiązaniem.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *