Chyba nikt z nas nie lubi mieć bałaganu w swoim mieszkaniu. Szczególnie, że dzisiaj w cenie jest prostota, porządek, przestronność i funkcjonalność, a chaos zewnętrzny często bywa utożsamiany z tym wewnętrznym. Dlatego przy aranżacji wnętrza warto zdecydować się na rozwiązania, które pomogą utrzymać nasz dom w porządku. Jak zaprojektować mieszkanie, które będzie łatwiej sprzątać?

Mało kto przepada za sprzątaniem, bo utrzymanie porządku w mieszkaniu stanowi nie lada wyzwanie. Na szczęście istnieją pewne sposoby, które mogą cały ten proces odrobinę ułatwić. Wystarczy bowiem odpowiednio przemyślana aranżacja wnętrza, żeby wydatnie skrócić sprzątanie. Jeżeli zatem należysz do grona wielbicieli porządku, to przy urządzaniu mieszkania powinieneś zwrócić baczną uwagę na…

Meble na nóżkach

Fakt: meble tego typu są bardzo stylowe i eleganckie, ale przestrzeń pod nimi znajduje się cały czas na widoku, więc wymaga nieustannego sprzątania. Najgorsze, że podłogę pod meblem na nóżkach ciężko zamieść i dokładnie umyć. A sprawę dodatkowo komplikują jeszcze zwierzęta, które uwielbiają przesiadywać pod tego typu meblami i roznosić cały zgromadzony tam brud w inne miejsca w domu. Dlatego warto rozważyć zrezygnowanie z nóżek albo zwyczajnie przygotować się na konieczność częstszego sprzątania.

Meble wielofunkcyjne

Miłośnicy porządku w mieszkaniu powinni wybierać meble wielofunkcyjne: pufy ze skrytkami, szafy gospodarcze, ławki, które postawione w przedpokoju, mogą w razie potrzeby służyć także za schowki na buty. Posiadasz mieszkanie o małym metrażu? Rozważ meble na zamówienie, które są co prawda zdecydowanie droższe od gotowych zestawów, ale pozwalają za to optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Warto też podciągać meble do góry, nawet po sam sufit.- Zyskujemy dzięki temu nie tylko dodatkową przestrzeń do przechowywania niezbędnych przedmiotów, ale sam pokój też wydaje się dzięki temu wyższy – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space.

Pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy jest jednym z największych wyzwań, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Czemu? W małym świecie lubi panować duży chaos. Dzieci rozwijają się bowiem przez zabawę, a ta bardzo często kończy się bałaganem. Dlatego ściany w ich pokoju najlepiej pomalować łatwo zmywalną farbą. Podłoga? Koniecznie o wysokiej klasie odporności na ścieranie. Warto zadbać też o dużą ilość różnego rodzaju pojemników na zabawki i książki. Idealnie sprawdzą się w tym celu drewniane skrzynie na kółkach (dziecko łatwo przesunie je z miejsca na miejsce), kosze z wiekiem (ustawione przy łóżku będą pełnić rolę schowka i stolika nocnego), kartonowe pudła (ułożone w piramidę stworzą efektowną dekoracją wnętrza) oraz plastikowe pojemniki w różnych kolorach (nie dość, że ładnie wyglądają, to łatwo je też wyczyścić).

porządek w pokoju dziecięcym

Backsplash

Utrzymanie ściany nad blatem kuchennym w czystości nie jest proste, bo nieustannie narażona jest ona na działanie wilgoci, pary oraz tłuszczu – zauważa Maciej Balcerek. – Najczęściej zabezpiecza się ją za pomocą płytek ceramicznych, ale to dość przestarzała metoda, bo później niełatwo jest doczyścić brud, który się między nimi gromadzi. Zdecydowanie lepiej od płytek ceramicznych sprawdzają się panele szklane, czyli tzw. Backsplash. Hartowane szkło łatwiej wyczyścić, bo ma gładką powierzchnię – wystarczy od czasu do czasu przetrzeć ją szmatką z płynem do mycia szyb.

No votes yet.
Please wait...