Wybieramy okna dachowe

Posiadając w domu poddasze użytkowe bardzo często zastanawiamy się, czy warto zainwestować w okna dachowe. Oprócz walorów czysto estetycznych oraz możliwości oglądania gwieździstego nieba nie ruszając się z łóżka, okna dachowe mają też kilka praktyczniejszych zalet:

1. Naturalnie doświetlają poddasze

Wiadomo, że najlepsze światło, to naturalne światło; a światło słoneczne jest dodatkowo darmowe. Tutaj pozostaje kwestia doboru odpowiednio dużego okna do pomieszczenia. Przyjmuje się, że powierzchnia szyby powinna stanowić co najmniej 10% powierzchni podłogi. Mówiąc inaczej, 1 m² szyby może doświetlić 8-12 m² pokoju. Ważne jest również dobranie odpowiedniej wielkości okna do kąta nachylenia dachu. Im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno. Warto również tak dobrać szerokość okna, aby mieściło się między sąsiednimi krokwiami. Dzięki temu zaoszczędzimy na pracach stolarskich.

2. Są wytrzymałe

Okna dachowe są tak skonstruowane, że potrafią wytrzymać nawet spore obciążenie śniegiem. A specjalne wzmocnienia szyby zewnętrznej wytrzymują uderzenia gradu.

3. Są ciche

Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw to parametr, który określa wartość redukcji hałasu z zewnątrz. Im większa wartość współczynnika Rw tym lepsza izolacja akustyczna. Dla okien połaciowych Rw wynosi przeważnie 25-30 dB. Jeśli jednak zależy nam na „idealnej ciszy”, możemy rozejrzeć się za oknami o Rw powyżej 35 dB.

4. Są ciepłe

Kolejny parametr – współczynnik izolacyjności cieplnej  U, jest to ilość energii w watach, przenikającej przez okno o określonej powierzchni, przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej równej 1°C. Dla okien dachowych powinien wynosić maksymalnie 1,3 W/(m²K), jednak niektórzy producenci oferują okna o znacznie lepszych parametrach, bo nawet 0,58 W/(m²K). Takie okna są jednak przeznaczone raczej do domów pasywnych.

5. Są szczelne

Miejsce mocowania okien wymusza na konstruktorach zastosowania takich rozwiązań, aby woda spływająca po dachu nie przedostawała się do środka.Parametry szczelności, trwałości okien oraz uszczelniających je kołnierzy i blach osłonowych określone są w aprobacie technicznej. Przed zakupem okien warto sprawdzić, czy dany produkt ma taką aprobatę lun czy jest z nią zgodny.

PRZECZYTAJ  Taśmy led - dlaczego się psują?

Kondensacja pary wodnej, czyli podstawowy problem okien dachowych

Czytając przeróżne fora budowlane można natknąć się na wypowiedzi o „pocących się” oknach i kroplach wody po wewnętrznej stronie szyby. Jest to skutek „nadmiernej szczelności” okna. Aby zapobiec temu zjawisku stosuje się rozszczelnienia okna za pomocą nawiewników, szczelin czy też klapek wentylacyjnych.

Aby ustrzec się przed parą wodną można również zainwestować  w szyby termoizolacyjne, a w oknach z tworzywa – specjalną konstrukcję profili PVC. W takim profilu ciepłe powietrze z pomieszczenia ogrzewa ramę okna i zapobiega parowaniu.

Dobrą metodą jest również umieszczenie grzejnika bezpośrednio pod oknem. W takim  przypadku należy jednak pamiętać,m żeby go nie zasłaniać np. meblami czy parapetem.

Rodzaje okien dachowych

W przypadku okien dachowych ich rodzaj podyktowany jest głównie sposobem otwierania.

  • Okna obrotowe – najpopularniejszy rodzaj. Otwierane są obrotowo o 180 stopni, co ułatwia mycie i obsługę np. markiz.

Okno dachowe obrotowe

  • Okna o podwyższonej osi obrotu – działają analogicznie do obrotowych, przy czym ich oś obrotu jest umiejscowiona powyżej połowy wysokości okna. Takie rozwiązanie pozwala nawet wysokim osobom podejść do krawędzi okna.
  • Okna uchylne – oś obrotu takie okna znajduje się w górnej krawędzi ramy. Dzięki temu okno otwiera się całkowicie do zewnątrz i nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu. Jednak umycie takiego okna od zewnętrze jest prawdziwym wyzwaniem.

Okno dachowe uchylne

  • Okna uchylno-obrotowe –  łączą zalety obu powyższych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji okuć i specjalnemu „przełącznikowi” można je otwierać zarówno wzdłuż górnej krawędzi lub wokół osi umiejscowionej z reguły w połowie wysokości okna.
  • Okna włazowe –  zasada działania podobna do okien uchylnych, z tym, że skrzydło odchyla się na bok. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne wyjście na dach z pomieszczeń mieszkalnych.

Okno włazowe

  • Okna balkonowe -standardowe okno balkonowe to trochę połączenie okna dachowego z drzwiami i umożliwia swobodne wyjście na taras. Jeśli ktoś jednak nie posiada tarasu / balkonu w bezpośrednim sąsiedztwie poddasza, może skorzystać z rozwiązania typu „balkon dachowy”. Okno takie składa się z dwóch części, z czego dolna rozkłada tworząc „balkon dachowy”. Jedne z ciekawszych rozwiązań tego typu mają Okna dachowe VELUX. Jest to firma, która na polskim rynku istnieje od 1990 roku i jej główną działalnością jest produkcja wszelakich okien. Co ważne, od samego początku bardzo stawiają na energooszczędność i wykorzystują najnowsze technologie, co sprawia, że ich produkty są najwyższej klasy. Na ich stronie domowej można również zapoznać się z krótką animacją, jak działa „balkon dachowy”.
PRZECZYTAJ  Oświetlenie mieszkania – jak wybrać lampy?

Balkon dachowyOkno dachowe balkonowe

  • Okna łączone –  to nic innego jak połączenie okna dachowego z pionowym. Okno takie można „poprowadzić” od samej podłogi, dzięki czemu zapewnia doskonałe oświetlenie oświetlenie, szeroki widok no i z pewnością jest bardzo atrakcyjne wizualnie.

Okno łączone

Oczywiście do tego dochodzą różnego rodzaju okucia, umieszczenie klamki (góra, dół) a nawet otwieranie elektryczne.

Pamiętajmy jednak, że aby okna dachowe spełniały swoje zadanie, musimy zadbać nie tylko o wybranie tych wysokiej jakości, ale i o odpowiedni montaż. Dopiero wtedy będziemy mieli gwarancję, że okna będą ciepłe i bezawaryjne na lata.

 

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *