Minimalizm już od jakiegoś czasu wyznacza trendy w wielu dziedzinach życia. Od sztuki i rosnącej świadomości konsumpcji po architekturę. Zarówno w kwestii tworzenia nowoczesnych budynków, jak i przestrzeni miejskiej w cenie staje się połączenie czystej formy, wyjątkowej estetyki i funkcjonalności. O rosnącym uznaniu dla tego stylu w Polsce świadczy m.in Filharmonia Szczecińska projektu hiszpańskiego studia Barozzi Veiga czy polski pawilon na ostatnich targach Expo w Mediolanie. Modernistyczny polski design równie dobrze ma się w kwestii aranżacji wnętrz. Mieszanka inspiracji naturalnym stylem skandynawskim, nowojorskimi loftami oraz klasyczne rozwiązania zapożyczone z Bauhausu są w stanie uczynić każde wnętrze wyjątkowym.
Czym jest styl nowoczesny?
– Na wstępie warto zaznaczyć różnicę pomiędzy określeniem wnętrza nowoczesnym, a współczesnym. To dwa, często mylone, a kompletnie różne pojęcia. Ten pierwszy odnosi się unikalnego stylu w sztuce i architekturze, który rozwinął się w pierwszej połowie XX wieku. Współczesnym określa się po prostu takie wnętrze, które jest akurat na czasie – tłumaczy specjalistka ze studia projektowego Punkty Styq. – To w ramach stylu nowoczesnego działają takie terminy jak prostota, minimalizm i funkcjonalność. Właściwości minimalistycznej aranżacji sprawiają, że każde wnętrze nabiera ponadczasowego uroku, bez względu na czas i obowiązujące trendy. To doskonałe rozwiązanie na długie lata, zwłaszcza, że elementy nowoczesnej aranżacji są często nieprzypadkowe, charakteryzuje je wysoka klasa jakości i trwałość – dodaje.
Nowoczesny styl obejmuje zarówno nurt art deco z początków XX wieku, jak i dużo bardziej praktyczny Bauhaus. W Polsce za głównego przedstawiciela minimalizmu uważa się Spółdzielnię Artystów ŁAD, gdzie styl stanowił doskonałą mieszankę prostych i praktycznych linii z ludowymi akcentami. Warto zaznaczyć, że pomimo niezwykłej uniwersalności i ponadczasowości minimalizm we wnętrzu nie jest dla wszystkich – amatorzy przytulnych mieszkań pełnych bibelotów i rozwiązań w stylu shabby chic nie poczują się dobrze w otoczeniu surowych form.
Co uwzględnić w minimalistycznym projekcie?
Wbrew pozorom minimalistyczne aranżacje nie oznaczają nudy we wnętrzu. Prosto i krótko można określić styl nowoczesny trzema słowami: piękno, klasa i funkcjonalność. Doskonale sprawdzają się w tej kwestii słowa architekta Louisa Sullivana: „Forma podąża za funkcją” oraz Le Corbusiera, który twierdził, że: „dom jest maszyną do mieszkania”. Kierując się tymi cytatami i słowami-kluczami można w bardzo prosty sposób stworzyć „bazę” dla minimalistycznego projektu.
Na pierwszym miejscu warto wymienić czyste, proste linie, zarówno w samych meblach, jak i w projekcie ich rozmieszczenia. Ustawione równolegle lub prostopadle wprowadzą wrażenie czystości, geometrycznego porządku oraz harmonii. – Nie oznacza to jednak nudy, wręcz przeciwnie, wystarczy spojrzeć na fotel LC-2 czy stół LC-12 wspomnianego wyżej Le Corbusiera. Można im zarzucić prostotę formy, ale nie banalność. Umieszczenie jednego takiego elementu nadaje charakteru każdemu wnętrzu – przekonuje specjalistka Punkty Styq.
Nowoczesny minimalizm zakłada przede wszystkim pozbycie się wszelkiego rodzaju dekoracji – koronki, bibeloty, ozdobne zasłony itd. nie mają w takim wnętrzu miejsca. Gama kolorystyczna zamyka się w odcieniach bieli, szarości i czerni przełamane jednym z podstawowej palety kolorów (żółty, niebieski lub czerwony). Z drugiej strony interesujące jest przełamanie jasnego wnętrza jednym mocnym akcentem np. modnym w ostatnim czasie odcieniem oliwkowego. Ulubionym materiałem nowoczesnych designerów jest stal i chrom, niemal od razu kojarzone ze stylem Bauhausu. Poza tym równie chętnie używa się drewna, skóry i szkła. Ogromną rolę odgrywa przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że minimalizm nie odnajdzie się w małym mieszkaniu. Nowoczesne rozwiązania aranżacyjne potrafią wprowadzić światło i sporą ilość miejsca w niemal każdy metraż.