Jeszcze jakiś czas temu chińskie artykuły kojarzyły się (nie ma co ukrywać) z kiczem i tandetą. W pewnym momencie jednak okazało się, że tak naprawdę wcale nie odbiegają jakością od innych producentów. Mało tego, wiele firm przenosi swoją produkcję właśnie do Chin, przez co przytłaczająca większość produktów, które używamy pochodzi właśnie z tego kraju. Do niedawna import towaru z Chin wiązał się z nawiązaniem kontaktu z jakimś „tamtejszym” przedstawicielem handlowym, ponadto opłacało się jedynie sprowadzać znaczne ilości towaru. Reasumując operacja zakrojona na szeroką skalę, a co za tym idzie dostępna jedynie dla nielicznych.
Wszystko się zmieniło, gdy powstało AliExpress. Jest to nic innego jak platforma zakupowa, umożliwiająca producentom z Chin wystawianie swoich produktów dla klientów indywidualnych na całym świecie.
Najważniejsze cechy AliExpress:
- wiele ciekawych i przydatnych gadżetów do mieszkania, które można tu nabyć, nie jest dostępna w Europie
- obsługa i wygląd zbliżona do Allegro lub Ebay, przez co zakupy są banalnie proste
- obsługa polskiej waluty (Płatności DotPay)
- w większości producentów darmowa wysyłka do Polski [sic!]
- ceny!
- tłumaczenia troszkę kuleją, ale da się zrozumieć „co autor miał na myśli”
Jak kupować na AliExpress
- Załóż darmowe konto (w prawym górnym rogu link „Join” lub „Przyłącz się” dla wersji polskiej)
- Wyszukujemy interesujący nas produkt
- Klikamy „Buy Now” lub „Add to Cart” (jeśli chcemy zamówić kilka różnych przedmiotów)
- Następnie opłacamy zamówienie (karta kredytowa lub DotPay)
- Czekamy na paczkę. Na aukcji z reguły jest napisane w jakim czasie przesyłka zostanie nadana. Do tego czasu trzeba doliczyć ok 3-4 tygodni na dostarczenie jej z Chin do nas. Ostatnio jednak docierają głosy, że przesyłka dochodzi nawet w przeciągu 7 dni. Po nadaniu sprzedawca wprowadzi numer przesyłki do zamówienia, o czym zostaniemy poinformowani odpowiednią wiadomością email. Dzięki temu będziemy mogli śledzić paczkę.
Na co warto zwrócić uwagę kupując na AliExpress
- Sprawdźmy „wiarygodność” sprzedawcy. Tak jak wszędzie, nawet tutaj mogą znaleźć się nieuczciwi sprzedawcy. Umownie można przyjąć, że „zaufany” sprzedawca, to taki, który ma ponad 95% pozytywnych opinii i ponad 100 punktów Feedback
- Te same przedmioty na różnych aukcjach mogą mieć różną cenę (nawet u tego samego sprzedawcy)
- Darmowa wysyłka – warto zawsze sprawdzić, czy zamówiony przez nas produkt ma darmową wysyłkę. Zamawiając tańsze przedmioty, może się okazać, że przesyłka z Chin wyjdzie drożej niż zamówione przez nas towary.
- Jeżeli chcesz kupować jeszcze taniej, sprawdź kupony Aliexpress. Ponadto, niektórzy sprzedawcy oferują za zakupy kupony rabatowe, nierzadko nawet do 30 dolarów zniżki.
- Niektórzy „weterani chińskich zakupów” sugerują, żeby w trakcie składania zamówienia, w polu „wiadomość do sprzedającego” poprosić o zadeklarowanie wartości paczki poniżej 50 dolarów. Co to daje? Uniknięcie VATu!
- Taka uwaga od redakcji. Zdarzyło się nam, że formularz zamówienia, a konkretnie wybór płatności nie działał poprawnie na przeglądarce Firefox. Dopiero po uruchomieniu strony na Chrome, problem znikł.
Przesyłka zatrzymana na Urzędzie Celnym
Kupując cokolwiek z Chin należy mieć na uwadze, że możemy zapłacić VAT. Z dodatkowego podatku zwolnione są drobne przedmioty do kwoty 50$, jeśli jednak kupujemy coś droższego, to istnieje spora szansa, że odezwie się do Nas Urząd Celny. W takim przypadku przesyłka zostaje zatrzymana do wyjaśnienia, a my zostaniemy wezwani do złożenia wyjaśnień listownie. Zwykle będzie się to wiązało z wysłaniem do UC screenshota aukcji, screenshota szczegółów zamówienia, potwierdzenia przelewu oraz skanu dowodu osobistego. Kiedy UC otrzyma powyższe dokumenty, wyśle dalej paczkę na nasz adres z kwotą pobrania równą 23% wartości zamówienia.
Co w przypadku gdy przesyłka zawiera uszkodzony przedmiot lub niezgodny z zamówieniem?
W takim przypadku klikamy „Open Dispute” w zakładce „My Orders” przy odpowiednim zamówieniu. Dokładnie opisujemy problem i czekamy na odpowiedź sprzedawcy.
Najciekawsze gadżety do domu z AliExpress
[one_half]
1. Foremka do jajek sadzonych

[/one_half][one_half_last]2. Łyżka z wagą

[/one_half_last][one_half]
3. Dozownik do napojów

[/one_half][one_half_last]
4. Gang świeżaków

[/one_half_last][one_half]
5. Żarówka dekoracyjna Edisona

[/one_half][one_half_last]
6. Robot odkurzacz

[/one_half_last][one_half]
7. Dozownik do mydła w kształcie nosa

[/one_half][one_half_last]
8. Otwieracz do butelek strzelający kapslami

[/one_half_last]

Cześć, jestem Paweł i dopiero co wprowadziłem się z żoną do naszego nowego M.! Podczas remontu i wypełniania wnętrza mieszkania odnaleźliśmy swoją nową pasję do tworzenia pięknych wnętrz mieszkań. Na naszym blogu będziemy dzielić się poradami i naszymi pomysłami na mieszkania!
Oni teraz chyba świętują nowy rok i to dłużej niż miesiąc, prawda? Coś takiego gdzieś przeczytałam. I że teraz nie wyślą nic.
Faktycznie, chińczycy nowy rok świętują a dniach 27.01 – 05.02.2017. Dotarłem też do informacji, że wiele firm zamyka się na okres 20.01 – 06.02. Najpewniej jest śledzić AliExpress, pewnie o tym powiadomią.
Nie mogę przesiadywać na aliexpress… z chęcią kupiłbym wszystko, co tam jest (nawet jeśli nie potrzebuję), niektóre rozwiązania są tak banalne a jednocześnie tak fantastyczne, że nie sposób przejść obok nich obojętnie.