Ekogroszek – czym jest i czy warto w niego inwestować?

Ekogroszek staje się coraz bardziej popularniejszym opałem w Polskich domach. Już sam człon „eko” w nazwie sprawia, że produkt wydaje się być czymś wartościowym i ekskluzywnym zarazem. Tymczasem jest to zwykły opał, stanowiący źródło ciepła w naszych domach. Oczywiście nie można lekceważyć faktu, że jest bardziej przyjazny środowisku niż tradycyjny węgiel kamienny lub brunatny.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to handlowa nazwa stałego paliwa wytwarzanego z węgla kamiennego lub brunatnego. Produkowana jest z węgla najwyższej jakości, z którego możliwe jest uzyskanie największej ilości ciepła. Niska zawartość siarki sprawia, że w wyniku jego spalania powstają jedynie małe ilości tlenków siarki, które szkodliwie wpływają na stan atmosfery. Dzięki wysokiej kaloryczności węgla, małej ilości wody oraz niskiej spiekalności, po spaleniu ekogroszku pozostaje również niewielka ilość popiołu.

Czy ekogroszek nadaje się do każdego domu?

Ekogroszek to bardzo wydajny opał, gdyż zaledwie niewielka jego część nie ulega spalaniu. Jednak można go stosować tylko w specjalnie przystosowanych do tego piecach, nazywanych kotłami retorowymi. Zwykły ekogroszek do pieców z podajnikiem może uszkodzić zwykłe piece zasilane węglem kamiennym bądź brunatnym, dlatego ważne jest by przestrzegać tej zasady.

Gdzie kupić ekogroszek?

Ekogroszek jest już bardzo popularnym źródłem opałowym. Nie ma więc większego problemu, by znaleźć sklep sprzedający tego rodzaju produkty. W odpowiednich instytucjach nabyć możesz ekogroszek workowany lub ekogroszek na wagę. Ekogroszek w workach będzie świetnym rozwiązaniem, gdy nie posiadasz kotłowni lub masz ograniczoną ilość miejsca. Ekogroszek na wagę sprawdzi się natomiast w domach z kotłownią, w której możliwe jest przechowywanie większej ilości materiału.

Ekogroszek a ekologia

Ekogroszek nie jest w 100% ekologicznym materiałem, gdyż podobnie jak węgiel ulega reakcji spalania, w wyniku której powstają oprócz ciepła szkodliwe dla środowiska związki. Jednak w przypadku ekogroszku, ilość tych szkodliwych produktów ubocznych jest niewielka. Szczególnym atutem jest ograniczenie wydzielających się tlenków siarki. Obserwuje się również redukcję w przypadku metanu oraz niezwykle szkodliwego tlenku węgla.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *