Wiszące szafki łazienkowe to ciekawe i praktyczne rozwiązanie do każdej łazienki. W zależności od metrażu, jaki mamy do wykorzystania, możemy dobrać odpowiednią wielkość i głębokość mebla. Dzięki podwieszanym meblom łazienkowym łatwiej będzie zadbać o czystość w łazience. Są one też świetnym elementem aranżacji, który dodatkowo spełnia kryterium komfortu użytkowania. W jaki sposób podejść do montażu i na jakiej wysokości powinny wisieć szafki?

Wielkość, głębokość i rodzaje szafek

Decyzję o wyborze szafek trzeba podjąć między innymi na podstawie ilości miejsca, jakie mamy do zagospodarowania. W sklepach z wyposażeniem łazienek dostępne są różnej głębokości i wielkości szafki, które będziemy mogli dobrać do każdego metrażu. Najpopularniejsze są szafki umywalkowe, szafki z lustrem, które powiesimy nad zlewem i niewielkich rozmiarów szafki na chemię i kosmetyki. Szafki mogą mieć różną głębokość i to czy łazienka jest mała, czy duża ma znaczenie przy wyborze. Do wyboru mamy meble o głębokości od 15 cm do 30 cm. Szafki o głębokości 15 centymetrów nie będą zbyt pojemne, jednak pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca w samej łazience. Najbardziej optymalne pod względem pojemności i ilości zajmowanego miejsca są szafki o głębokości 25 cm. To już dość solidny mebel do przechowywania. Ciekawym rozwiązaniem są też szafki z drzwiami przesuwanymi. To idealne rozwiązanie do małych łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr. Decydując się na wybór konkretnych modeli szafek wiszących, trzeba również wziąć pod uwagę to, jakie rzeczy i o jakiej wadze chcemy w nich przechowywać.

Podwieszana szafka pod umywalką

Szafka pod umywalką w wersji podwieszanej to nowoczesne i estetyczne rozwiązanie. Świetnie sprawdzają się zarówno w mniejszych, jak i większych łazienkach. Niezależnie od stylu będą stanowić ciekawe dopełnienie aranżacji. Istotne w tym wypadku jest odpowiednie podwieszenie szafki na dobrej wysokości i prawidłowy montaż. W pierwszej kolejności powinniśmy dokonać dokładnych pomiarów, biorąc przy tym pod uwagę, że musi być ona zamontowana tak, by korzystanie z niej było komfortowe. To oczywiście zależy też od wzrostu użytkowników. Przyjmuje się jednak, że najbardziej optymalną wysokością do montażu tego typu szafki będzie wartość w przedziale od 80 do 95 cm. Mamy tu oczywiście na myśli szafkę wraz z umywalką.

Szafka z lustrem i pozostałe rozwiązania

Idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają jeszcze więcej miejsca do przechowywania w każdej możliwej przestrzeni, będą szafki łazienkowe wiszące z lustrem. Są one stosunkowo płytkie, jednak pomieszczą najbardziej potrzebne i podręczne rzeczy. Szafkę tego typu należy zamontować tak, by w komfortowy sposób korzystać z lustra. Najczęściej lustro wiesza się tak, by wzrok użytkownika skupiał się na trzech czwartych jego wysokości, licząc od dołu krawędzi. Jeżeli chodzi o pozostałe szafki wiszące, dobrze jest zamontować je w ten sposób, by prześwit był na tyle duży, aby łatwo można było tam dotrzeć przy sprzątaniu. Najlepiej jest trzymać się wartości od 30 do 40 cm od podłoża.

No votes yet.
Please wait...