Jak zamontować ogrodzenie z siatki?

Ogrodzenie z siatki to świetna alternatywa dla tradycyjnych płotów. Siatka ogrodzeniowa jest tania, lekka, bardzo prosta w montażu i można dostać ją niemal wszędzie. Z zabudowaniem posesji siatką ogrodzeniową poradzi sobie każdy, bez względu na zdolności techniczne i stopień zaawansowania  w wiedzy budowlanej.

Decyzja o budowie ogrodzenia z siatki budowlanej może kojarzyć się z prowizorką: wszak pamiętamy jeszcze czasy, gdy wokół posesji straszyły rachityczne słupy z rozpostartą na nich skorodowaną, kruszącą się siatką. Obecnie, jakość materiałów używanych do produkcji ogrodzeń tego typu jest zdecydowanie lepsza. Dlatego dziś, siatka, którą dostaniemy w sklepie, posłuży nam przez wiele lat.

W sklepach dostaniemy siatkę jako oddzielny produkt lub w zestawie z dopasowanymi do niej słupkami i podmurówką w formie prefabrykowanych płyt. Ocynkowane elementy (słupy, siatka, podmurówka) są zdecydowane droższe niż elementy powlekane ze względu na to, że zapewniają zdecydowanie lepszą ochronę przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, grad, mróz, piekące słońce i wszystkiego tego, co oddziałuje na ogrodzenie w trakcie całego roku w naszej strefie klimatycznej.

Decyzja o tym, jak mocno osadzić ogrodzenie na posesji, powinna zależeć od tego, jak traktujemy ogrodzenie: czy ma być to tylko rozwiązanie tymczasowe, czy też siatką ma nam posłużyć przez wiele lat?
siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa bez podmurówki i bez fundamentów

Od czego zacząć montaż siatki? Tak jak w każdym przypadku, konieczne jest gruntowne przygotowanie terenu wokół ogrodzenia: wyrównanie nawierzchni, usunięcie korzeni, kamieni, rozbicie twardszych grudek ziemi. Jeśli nasza posesja jest zlokalizowana na pochyłościach, warto je zniwelować. Zaoszczędzimy sobie wówczas wysiłków nad zbudowanie ogrodzenia w równej linii, co przy mocnych przechyłach nie jest łatwe. Konieczne jest na przykład stosowanie stopniowania podmurówki, co powiększa ostateczny koszt inwestycji i powoduje niekiedy szereg komplikacji.

Gdy teren jest już wyrównany, możemy przystąpić do betonowania słupów i/lub podmurówki w gruncie. Z uwagi na to, że trzeba w tym celu wykopać doły w ziemi, prace muszą zostać przeprowadzone w okresie od późnej do wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków. Głębokość dołów jest kwestią zależną od uwarunkowań terenu. Bardzo ważną rzeczą na tym etapie jest zbudowanie słupów w pozycji pionowej. Aby tego dokonać, należy posiłkować się poziomicą i żyłką murarską.

ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie z pełnymi fundamentami i słupami wbetonowanymi w grunt.

Dzięki takim zabezpieczeniom, siatka na długo pozostaje odporna na działanie korozji

Słupy w ogrodzeniu z siatki można zbudować w rozstawie wynoszącym około dwa do trzech metrów. Z uwagi na to, że siatka jest dość lekka, a jednocześnie tworzy spójną całość, nie ma konieczności budowania słupów w większym zagęszczeniu. Montując słupy, należy zwrócić szczególną uwagę na te znajdujące się na granicy ogrodzenia: potrzebują dodatkowej podpory, która usztywni całą konstrukcję.

Po zabetonowaniu słupów w gruncie, należy odczekać do całkowitego wyschnięcia betonu. Zwykle trwa to od 7 do 10 dni. Dopiero po tym czasie można przystąpić do naciągania siatki na przygotowany szkielet. Siatka jest montowana do słupów za pomocą specjalnych drucików, które naciągają i usztywniają całość. Im wyższa siatka, tym więcej tego typu napinaczy powinniśmy zastosować.

ocynkowana siatka ogrodzeniowa

Na zdjęciu: ocynkowana siatka ogrodzeniowa

Zdj. ogrodosfera.pl

Nowoczesne siatki ogrodzeniowe charakteryzują się nieporównywalną w porównaniu do wcześniejszych czasów trwałością ze względu na zastosowanie skutecznych środków antykorozyjnych. Obecnie najbardziej rozpowszechniony i jednocześnie najbardziej skuteczny środek do zabezpieczania konstrukcji przed zniszczeniami to cynkowanie ogniowe.

Cynkowanie ogniowe odbywa się poprzez zanurzenie przedmiotu w ciepłym cynku, o temperaturze sięgającej 460 stopni Celsjusza. Przedmiot zatapia się w cieczy, dzięki czemu warstwa cynku otacza szczelnie każdy jego zakamarek. W tak wysokiej temperaturze dochodzi do nieodwracalnego połączenia stali, z której produkowana jest siatka, z cynkiem. Po ostudzeniu i wyschnięciu, na powierzchni siatki znajduje się gładka nawierzchnia, która zachowuje dużą odporność na działanie wysokich temperatur, wilgoci, ścierania lub erozji.

Dla wzmocnienia efektu, warstwę cynku można dodatkowo polakierować warstwą lakieru poliestrowego. Lakier nakładany jest w tym przypadku metodą elektrostatyczną. Dzięki dodatkowej warstwy ochronnej, cynk mniej się utlenia, co w konsekwencji może przedłużyć jego żywotność nawet o 40 lat. Lakier poliestrowy występuje w wielu różnych kolorach, dzięki czemu ogrodzenie może przybrać, w zależności od upodobań, całkiem niebanalny charakter.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *