Zazwyczaj czyszczenie piekarnika kojarzy się ze sporymi problemami i masą pracy, ale nie zawsze jest to konieczne. Przede wszystkim zdecyduj, czy musisz wyczyścić tylko samo wnętrze piekarnika, czy czyszczenia wymaga także szyba, w tym jej wnętrze – wtedy konieczne będzie jej odkręcenie.
Pomoże ci para wodna
Dużym problemem jest często oderwanie zaschniętego tłuszczu i resztek jedzenia z piekarnika. Warto wobec tego pomóc sobie parą wodną. W tym celu należy umieścić w naczyniu żaroodpornym niewielką ilość wody i rozgrzać piekarnik do minimum 100 stopni. Para wodna zmiękczy zanieczyszczenia i pomoże w ich wyczyszczeniu. Nierzadko można wtedy zetrzeć je samą szmatką – trzeba uważać, by się nie poparzyć!
Preparaty na przypalenia
Drugim rozwiązaniem, także wtedy, gdy para wodna nie zmiękczyła wszystkich zabrudzeń, jest skorzystanie ze specjalnych pianek i płynów do czyszczenia piekarników i grilla. Trzeba nanieść je na zabrudzenia, odczekać, a potem wytrzeć zanieczyszczenia. Na koniec trzeba też przetrzeć piekarnik wilgotną ściereczką do czysta.
Piekarnik z funkcją samooczyszczania
Warto też wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są piekarniki, które posiadają funkcję samooczyszczania. Taka kuchnia z piekarnikiem czy sam piekarnik mają wtedy dodatkowy program, który powoduje, że znajdujące się wewnątrz zabrudzenia są po prostu wypalane – potem wystarczy tylko wymieść pył. Czyszczenie takie odbywa się katalitycznie lub pyrolityczne. Dostępne są też modele z programem parowym.
Niestety, częste czyszczenie piekarnika w taki sposób może podwyższyć rachunki za prąd, ponieważ trwa ono dość długo i wymaga sporej energii do osiągnięcia wysokiej temperatury. Najprostszy w czyszczeniu jest piekarnik ze specjalnymi płytami wewnątrz, które są łatwe w czyszczeniu – wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, aby usunąć zabrudzenia.