Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Przebywając we własnym mieszkaniu chcemy sobie zapewnić maksimum intymności. Aby to uzyskać musimy wyposażyć wnętrze w drzwi wewnętrzne, które oddzielą pomieszczenia od siebie, ale równocześnie uzupełnią wystrój. Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi. Od ręki dostępne są modele najpowszechniejsze i tylko w marketach budowlanych, z kolei na te bardziej stylowe i niecodziennie trzeba poczekać nawet kilka tygodni. Mnogość modeli i wzorów sprawia, że każdy znajdzie pasujące drzwi do wystroju, my natomiast skupimy się na kwestiach bardziej technicznych. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje drzwi wewnętrznych

  • uchylne – to najbardziej powszechne, tradycyjne drzwi. Otwierają się na jedną ze stron, mogą być prawe, lewe lub dwuskrzydłowe dla dużych pomieszczeń. Jak rozpoznać czy drzwi są prawe czy lewe? Jeżeli otwierają skrzydło do siebie, łapiesz za klamkę lewą ręką, a zawiasy znajdują się po lewej stronie – są to drzwi lewe. Jeśli zawiasy są po prawej stronie, a drzwi otwierasz prawą ręką, są to drzwi prawe.
  • wahadłowe – często określane drzwiami westernowymi. Najczęściej dwuskrzydłowe, otwierają się zarówno do wewnątrz jak i do zewnątrz i same wracają do pozycji pierwotnej – zamkniętej.
  • obrotowe – drzwi obrotowe mają zastosowanie tam, gdzie jest niewiele przestrzeni, żeby zamontować drzwi uchylne. Drzwi obrotowe mają przesuniętą oś obrotu, przez co skrzydło tylko częściowo wychodzi na zewnątrz i nie bardzo przypominają obrotowe drzwi z galerii handlowych.
  • przesuwne – jak sama nazwa wskazuje, otwierają się na bok, przesuwając się po specjalnej prowadnicy. Nadają wnętrzu nowoczesnego charakteru, ale wymagają sporo przestrzeni do instalacji prowadnic. Paradoksalnie, idealnie komponują się z małymi pomieszczeniami.
  • harmonijkowe – składają się z kilku połączonych ze sobą paneli, które podczas otwierania składają się w harmonijkę. Świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, jednak złożone skrzydło zajmuje część otworu, i nie zawsze są „szczelne”.
  • składane – taka prostsza wersja drzwi harmonijkowych. Skrzydło składa się z dwóch połączonych zawiasami paneli, które w momencie otwierania – składa się.
PRZECZYTAJ  Najlepsze rozwiązanie na dach

Drzwi pełne czy przeszklone

  • drzwi pełne – nie mają żadnego elementy przeszklonego
  • drzwi częściowo przeszklone – nadają się przede wszystkim do toalet i łazienek
  • drzwi przeszklone – od góry do dołu posiadają elementy szklane

Wybierając szkło do przeszkleń warto zwrócić uwagę na to, do jakiego celu będzie służyło pomieszczenie. Do łazienki nie wybierzemy przecież gładkiego szkła transparentnego, bo nici z naszej prywatności. Z kolei do pokoju kilkuletniego dziecka lepiej wybrać bardziej przezroczyste szkło, dzięki czemu będziemy mieli oko na naszą pociechę.

Budowa drzwi wewnętrznych

  • drewno – drzwi drewniane to klasa sama w sobie. Mogą być wykonane z sosny, jesionu, buka, a nawet z mahoniu lub dębu (warianty dla bardziej zamożnych). Drewno może być lite lub klejone. Oba posiadają podobne właściwości, z tym, że drewno lite to prestiż, a klejone – niższa cena.
  • płyty drewnopochodne – wykonane z płyt MDF i HDF. Obie są bardzo wytrzymałe, nie wymagające konserwacji, mogą być oklejone okleiną o dowolnej teksturze i barwie.

Zarówno drzwi drewniane jak i drewnopochodne mogą być wykonane w dwojaki sposób:

  1. płytowe – składają się z ramy, najczęściej drewnianej, do której mocowane są po obu stronach dwie połacie płyty. Wnętrze drzwi jest wypełnione kartonem uformowanym podobnie jak plastry miodu albo paskami płyty wiórowej ułożonej w jodełkę.
  2. płycinowe – ich głównym elementem również jest rama, wzmocniona szprosami, czyli przecinającymi się poziomymi i pionowymi fragmenty konstrukcji. Między szprosami mocowane są płyciny, czyli lite deski lub płyty drewnopochodne. Drzwi płycinowe są ciekawsze od płytowych. Mogą być rzeźbione i żłobione i ozdabiane.
  • szkło – może być hartowane lub klejone, osadzone w ramie lub bezpośrednio za pomocą okuć. Szkło, z którego wykonane są drzwi jest bezpieczne, ponieważ w razie stłuczenia rozbije się na maleńkie kawałeczki o gładkich krawędziach (tak jak szyba samochodowa), tak aby nie spowodować zagrożenia dla domowników. Drzwi szklane, choć jeszcze mało popularne w domach, coraz śmielej w nich goszczą, podkreślając nowoczesny design, doświetlając pomieszczenia i nadając niecodziennego charakteru.
PRZECZYTAJ  Rolety dla domu. Zalety rozwiązania

Okucia

Kupując drzwi przeważnie w komplecie otrzymujemy okucia, a jeśli zdecydujemy się na taką opcję – zamek. Drzwi z zamkiem są droższe, natomiast oszczędzamy sobie wiercenia otworów i dopasowywania wkładek.

Co z pewnością należy dokupić to klamki. Mogę one być zrobione ze stali nierdzewnej, mosiądzu, aluminium, lub z materiałów sztucznych. Przeważnie występują jako jednoczęściowe (klamka z zintegrowanym szyldem na wkładkę zamka) lub dwuczęściowe (osobno klamka, osobno szyld). Często w ozdobnym połączeniu z drewnem, szkłem, skórą, a niekiedy nawet porcelaną. Klamki mogę być proste, ale również bogato zdobione lub stylizowane na retro. Podobnie wygląda sprawa zawiasów – od najprostszych i nierzucających się w oczy, bo bogato zdobione.

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *