Potrzeba szlifowania powierzchni spotyka od czasu do czasu każdego majsterkowicza. Niestety, jeden krążek ścierny nie nada się do wszystkiego. W niniejszy artykule podpowiadamy, jak poprawnie dobrać materiał i czym się kierować przy wyborze.
Krążki ścierne do drewna
Najczęściej w domowych warunkach wykorzystuje się krążki do szlifowania różnego rodzaju powierzchni drewnianych. Takie zastosowanie wymaga użycia kilku różnych krążków. Chodzi tu o stopień gradacji papieru ściernego, jaki ma się do dyspozycji. Samo drewno też przecież bywa różne i ma więcej niż jeden stopień twardości. To podstawowa wartość, którą należy się kierować, żeby kupić najbardziej odpowiedni krążek ścierny do drewna.
W przypadku elementów drewnianych trzeba zacząć ścieranie od stosunkowo niskiej gradacji, która wyraża się w oznaczeniach P12 – P100. Taki krążek będzie posiadał duże i wytrzymałe ziarna. Za ich pomocą można usunąć sporą część wierzchniego materiału. Dotyczy to często starych powłok lakierniczych. Mocny krążek ścierny do obróbki zgrubnej pozwoli się ich pozbyć. Trzeba jednak pamiętać, że im głębiej wchodzi się w drewno, tym bardziej powinno się zmniejszać stopień gradacji ziaren. Finalne wykończenie wymaga krążka delikatnego. Papier na poziomie w okolicach P200 zwykle dobrze się sprawdza na koniec pracy z drewnem.
Jaki krążek ścierny do metalu?
Szlifowanie metali to sprawa, w której zawsze potrzebny jest gruboziarnisty krążek ścierny… czy aby na pewno? Rzecz w tym, że wszystko zależy od tego, co się chce osiągnąć. Niekiedy trzeba wypolerować elementy ze stali szlachetnej i do tego celu mocny papier może okazać się po prostu za mocny. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy chcieli osiągnąć wyjątkowy efekt wizualny, ale zamiast tego tylko uszkodzili powierzchnię metalu. Może to być nie lada problem, jeśli przedmiot zawiera jakiś szczególny grawer na przykład. Podobnie jak w przypadku drewna grube krążki ścierne do elektronarzędzi sprawdzą się najlepiej w sytuacji, gdy trzeba pozbyć się rdzy lub starych lakierów i farb. Bardziej subtelne prace wykończeniowe wymagają lżejszego osprzętu również podczas pracy z metalem.
Krążki do zadań specjalnych
Do naprawdę konkretnych prac trzeba kupić krążek ścierny z włókniny sprasowanej. To materiał będący połączeniem tlenku aluminium i węglika krzemu. Nadaje się chociażby do gratowania wszelkiego rodzaju metali, które uległy obróbce skrawaniem. Tego typu krążek ścierny sprawdzi się też podczas wygładzania spoin po spawaniu zarówno na budowie, jak i w przydomowym garażu.

Cześć, jestem Paweł i dopiero co wprowadziłem się z żoną do naszego nowego M.! Podczas remontu i wypełniania wnętrza mieszkania odnaleźliśmy swoją nową pasję do tworzenia pięknych wnętrz mieszkań. Na naszym blogu będziemy dzielić się poradami i naszymi pomysłami na mieszkania!