Niezależnie od tego, czy projektujemy dom od podstaw, czy wybieramy gotowy projekt powinniśmy dużą uwagę poświęcić wyborowi odpowiedniego dachu. Jego wygląd nie może zależeć jedynie od potrzeb mieszkańców i kwestii estetycznych, ale również od wielu czynników, na które niekoniecznie mamy wpływ. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę, spróbujemy pokrótce nakreślić w tym artykule.
- Formalności – W niektórych lokalizacjach nie możemy sobie wybrać wymarzonego dachu, a wszystko to przez plan zagospodarowania przestrzennego danej okolicy. W niektórych rejonach gmina precyzyjnie określa, że dach ma być np. dwuspadowy o konkretnym nachyleniu, a na dodatek pokryty dachówką w odcieniach czerwieni. W takim planie może być również zakazane budowanie lukarn, a nawet używanie poddasza jako użytkowego. Z planem zagospodarowania przestrzennego warto się zaznajomić zanim zaczniemy w ogóle myśleć o projekcie domu, żeby nie było potem nieprzyjemnych niespodzianek.
- Właściwe nachylenie – Tutaj również ważną rolę odgrywa lokalizacja. Na największą swobodę przy wyborze dachów mogą sobie pozwolić właściciele domów jednorodzinnych na osiedlach, gdzie budynki stoją blisko siebie. Inaczej jest w przypadku domów położonych na otwartej przestrzeni. Narażone są one na bezpośrednie mocne podmuchy wiatru oraz zacinający deszcze. Oczywiście możemy okolicę obsadzić drzewami i krzewami, które zniwelują wpływ wiatru, ale zanim rośliny osiągną wystarczającą wysokość mogą minąć lata. W takim przypadku najlepiej wybrać strony dach, o dużym nachyleniu połaci, a także zadbać o odpowiedni podkład. Jeśli mieszkamy blisko lasu, dach będzie szczególnie podatny na zarastanie mchem. Tutaj również sprawdzi się dach stromy, a dodatkowo wybierając dachówkę pokrytą glazurą uzyskamy efekt samooczyszczania się dachu, gdyż woda szybko po nim spłynie.
- Funkcjonalność poddasza – Musimy się zastanowić jaką funkcję ma spełniać poddasze. Może to być oczywiście popularny strych, jednak w budownictwie jednorodzinnym co raz częściej stosuje się poddasza użytkowe, wykorzystane na sypialnie, pokoje gościnne, gabinety, itp. Siła rzeczy ich funkcjonalność zależy od kształtu dachu, a przede wszystkim stopnia jego nachylenia. Warto pamiętać o tym podczas projektowania, gdyż dzięki temu zaoszczędzimy sobie kłopotów przy aranżacji wnętrza. Nic tak nie utrudnia wystroju jak skosy.
- Pokrycie dachowe – Materiał pokryciowy determinuje trwałość, wygląd, a także temperaturę i hałas na poddaszu. Warto zainwestować w materiał długowieczny, odporny na wysoką i niską temperaturę, a także odporny na działanie warunków atmosferycznych. Warunki te spełnia np. dachówka ceramiczna. Jeśli jednak zdecydujemy się na blachodachówkę, powinniśmy pamiętać o jej prawidłowej izolacji termicznej i akustycznej. Każdy kto miał sypialnie na poddaszu pokrytym blachą z pewnością wie jak uciążliwe jest lato lub odgłos padającego deszczu.
- Koszty – Możliwości finansowe to bardzo ważna kwestia. Nieraz próbujemy ograniczać niepotrzebne wydatki, ale należy pamiętać, że nie warto oszczędzać na materiałach. Wszędzie obowiązuje jednak ta sama zasada, im coś jest prostsze, tym jest tańsze. Nie inaczej jest jeśli chodzi o dach. Dach wielospadowy, o kilku płaszczyznach, wielu załamaniach będzie zawsze o wiele droższy niż dach dwuspadowy. Trzeba pamiętać, że wykonanie lukarny lub wolego oka również łączy się z wyższymi kosztami. Każda konstrukcja dachu ma także swoje wymagania jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, takie jak przekrój krokwi, i innych elementów więźby, a nierzadko również ograniczenia w stosunku do wyboru wykończenia dachu.
Projektując lub też planując dach musimy pamiętać, że jest on inwestycją na lata. Dach ma być przede wszystkim wytrzymały i funkcjonalny, a wygląd i trendy w budownictwie powinny pozostać sprawą drugorzędną.