Kupujemy wkrętarkę – na te parametry warto zwrócić uwagę

Wkrętarka to niezwykle poręczne urządzenie, które prędzej czy później przyda się w każdym domu; dzięki niej składanie mebli bądź innych konstrukcji stanie się czystą przyjemnością. Jak jednak dobrać odpowiednią wkrętarkę i na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Wkrętarka prosta czy profesjonalna?

Przed rozpatrywaniem konkretnych parametrów wkrętarki, warto zastanowić się nad tym, czy powinna być to wkrętarka prosta czy profesjonalna. Pierwszego typu urządzenia przeznaczone są do prac amatorskich, których głównym celem jest po prostu wkręcanie i wykręcanie śrub. Są to narzędzia o mniejszej mocy niż przypadku wkrętarki profesjonalnej, ale także znacznie lżejsze i tańsze. Wersja profesjonalna przyda się na pewno przy większych remontach i cięższych pracach. Przykładem może być chociażby układanie boazerii – słabsze, amatorskie wkrętarki mogą nie być do tego celu odpowiednie. Wkrętarka profesjonalna to świetny wybór także dla wszystkich osób, które uwielbiają regulować narzędzia w taki sposób, by dopasować je do własnych potrzeb – wówczas mamy do dyspozycji regulację obrotów, wielostopniowe sprzęgło czy kilkubiegową przekładnię mechaniczną, dzięki czemu możemy dopasować urządzenie do rodzaju wykonywanej przez nas pracy.

Najważniejsze parametry wkrętarek

Istnieje kilka ważnych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem wkrętarki.

Pierwszym i najważniejszym jest moc wkrętarki – tutaj należy poważnie rozważyć nasze potrzeby – jeśli chcemy używać wkrętarki tylko od czasu do czasu, duża moc urządzenia jest nam absolutnie zbędna. Przeciętne, proste urządzenia mają moc od 3,6 do 4,8 V, i taka wielkość jest wystarczająca, jeśli zamierzamy jedynie skręcać meble lub inne drobne sprzęty. Jeśli jednak chcemy, by wkrętarka pełniła również funkcję wiertarki, należy zastanowić się nad urządzeniem o wyższej mocy – od 12 do 14,4 V. Posiadając takie narzędzie, możemy wiercić proste otwory w drewnie i materiałach drewnopodobnych. Wkrętarki o mocy powyżej 18 V to już urządzenia udarowe, którymi można wiercić otwory nawet w słabym betonie.

Drugim ważnym parametrem jest moment siły i szybkości. Wielkości te mają wpływ zarówno na moc, jak i funkcjonalność całego urządzenia. W najprostszych modelach moment siły wynosi od 4 do 6 Nm, zaś w lepszych – nawet od 19 do 28 Nm. Dobrze, jeśli kupowany przez nas model posiada funkcję regulacji momentu siły i szybkości.

PRZECZYTAJ  Urządzamy kuchnię – niezbędne AGD

Rodzaj zasilania

Oprócz podziału wkrętarek na proste i profesjonalne, możemy rozróżnić także narzędzia akumulatorowe i sieciowe. Wkrętarki akumulatorowe są wybierane zdecydowanie częściej, ponieważ w ich przypadku nie musimy zmagać się z kablem i ograniczeniem zasięgu (zobacz, jak wygląda przykładowa akumulatorowa wkrętarka z Castoramy). Warto jednak pamiętać, że moc wkrętarek sieciowych jest znacznie większa, a droższe modele mogą z powodzeniem wręcz zastępować wiertarki.

Wkrętarka jest urządzeniem, które przyda się głównie przy drobnych pracach domowych, takich jak skręcanie mebli czy innych niewielkich sprzętów. Jeśli jednak chcemy, by urządzenie było wielofunkcyjne, lepiej zaopatrzyć się w droższy model o wyższych parametrach; wtedy będziemy mogli użyć wkrętarki nawet do wiercenia prostych otworów.

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

  1. Najlepiej, jeśli mamy fundusze, jest mieć jedną wkrętarkę sieciową i jedną akumulatorową. Ta druga przyda się w trudno dostępnych miejscach. Nie trzeba się męczyć z przedłużaczami pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *