Mata tatami to specjalny typ podkładu, który w tradycyjnym japońskim domu wyścieła podłogę, na której układa się materac do spania. Maty tego typu z powodzeniem można wykorzystać w nowoczesnej europejskiej sypialni. W jaki sposób? Co to jest mata tatami?

Mata tatami stanowi tradycyjne pokrycie podłoża w japońskich domach oraz mieszkaniach. Tego typu maty można znaleźć przede wszystkim w pomieszczeniach służących wypoczynkowi, a zatem w pokoju dziennym oraz sypialni. Warto wiedzieć, że wnętrza domów w Japonii są bardzo często niewielkie, przez co jedno pomieszczenie zazwyczaj pełni więcej niż jedną funkcję. A to oznacza, że pokój, który w ciągu dnia jest salonem, w nocy bardzo często przekształca się w sypialnię.

Sprawdź maty tatami dostępne w sklepie internetowym futon.pl – https://futon.pl/oferta/tatami

Dlatego Japończycy wypełniają całą podłogę w takich pomieszczeniach, korzystając z tatami. Mata tego typu jest dostatecznie elastyczna, żeby móc na niej usiąść czy się położyć, a jednocześnie dobrze izoluje od podłoża.

Z czego jest zrobiona oryginalna mata tatami?

Oryginalne japońskie tatami powstaje w 100% z naturalnych materiałów.

– Klasyczna japońska mata to tatami ze słomy ryżowej, zabezpieczone dwiema warstwami plecionki z trawy igusa. Całość dopełniają pasy kolorowej, solidnej tkaniny – wyjaśnia ekspert ze sklepu Futon.pl, który specjalizuje się w dalekowschodnich posłaniach.

Co daje połączenie tych materiałów? Słoma ryżowa efektywnie chroni przed chłodem podłoża i zapewnia dobrą amortyzację dla stóp. Trawa igusa wzmacnia konstrukcję oraz dodaje jej trwałości. Trzeba jednak pamiętać, że po tatami nie chodzi się w butach. To jeden z powodów, dla których w Kraju Kwitnącej Wiśni obuwie ściąga się najczęściej jeszcze przed wejściem do mieszkania lub w przedpokoju.

Rozmiar tatami ma znaczenie

Chociaż dziś można zamówić tatami w różnych rozmiarach, te maty mają swoje klasyczne wymiary. Jest to 90 x 180 cm. Co ciekawe, pomieszczenia w japońskich domach często mają powierzchnię, która jest wielokrotnością tej wartości – dzięki temu można z łatwością wypełnić przestrzeń tatami, bez konieczności docinania mat. Warto wiedzieć, że oryginalna mata tatami jest dostępna także w „połówkowym” rozmiarze, tj. 90 x 90 cm.

Mata tatami w nowoczesnej sypialni? Czemu nie!

Choć tatami kojarzy się przede wszystkim z tradycyjnymi, japońskimi ryokanami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją w sypialni w nowoczesnym domu, także w Europie. Dowodem na to jest rosnąca popularność futonów – typowo azjatyckich materaców. W ślad za nimi coraz więcej osób rozważa ustawienie tatami w sypialni.

Wcale nie musisz wypełniać matami tatami całej sypialni – wystarczą np. 2 tatami o standardowych wymiarach, połączone specjalną, drewnianą ramą. Na tak przygotowanym posłaniu można spokojnie rozłożyć futon i stworzyć minimalistyczne, naturalne, a zarazem bardzo ergonomiczne posłanie.

Mata tatami w sypialni

Taka aranżacja sypialni pomoże Ci stworzyć w tym wnętrzu zdrowy, korzystny klimat, a poza tym będzie się doskonale prezentować – zwłaszcza, że w ostatnich miesiącach absolutnym trendem jest styl japandi. Przyjrzyj się bliżej temu rozwiązaniu!

No votes yet.
Please wait...