W obiektach publicznych należy zadbać o komfort również osób niepełnosprawnych. W tym celu konieczna jest organizacja toalet publicznych oraz stworzenie odpowiedniej infrastruktury dostosowanej do ich potrzeb. Co powinno znaleźć się w takich toaletach, aby osoby z niepełnosprawnością nie miały problemów z ruchomością oraz poruszaniem się na wózkach inwalidzkich?
Jak powinny wyglądać toalety dla niepełnosprawnych?
Toalety znajdujące się w miejscach publicznych powinny być dostosowane do osób z ograniczoną ruchomością oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich.
„Zarówna kabina sanitarna WC, jak i ścianki działowe znajdujące się w łazience muszą gwarantować swobodny dostęp i wygodę użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Toalety powinny mieć wydzieloną odpowiednią powierzchnię manewrową, jest to, co najmniej 1,5 x 1,5 m” – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Sanipol, która jest wiodącym producentem systemów ścian działowych do pomieszczeń sanitarnych.
W pomieszczeniach sanitarnych konieczne jest umieszczenie drzwi bez progów. W toalecie powinna być zainstalowana minimum jedna miska ustępowa oraz umywalka. Bardzo ważna jest instalacja specjalnych uchwytów, które mają ułatwiać korzystanie z urządzeń higieniczno-sanitarnych. Toalety publiczne niespełniające ww. wymagań muszą być wyposażone w odrębne kabiny dla kobiet i mężczyzn. Kabiny sanitarne produkowane są z laminatu kompaktowego HPL o gramaturze 13 mm, co zapewnia ich wysoką trwałość oraz z płyt wiórowych o grubości 28 do 30 mm, obustronnie melaminowanych lub laminowanych laminatem HPL, dzięki czemu odporne są na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.
Toalety dla osób niepełnosprawnych a przepisy
W obiektach użyteczności publicznej obowiązują specjalne przepisy i wymogi. Projektowanie oraz budowa toalet dla osób niepełnosprawnych powinna opierać się o przepisy polskiego prawa. W przypadku toalet dla niepełnosprawnych podstawą jest Prawo Budowlane, a dokładnie art. 5 ust. 1 pkt 4, który mówi, że obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy (…) projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności (…) przez osoby niepełnosprawne”.
Przepisy prawne określają dokładne wymiary łazienki i kabin sanitarnych dla osób niepełnosprawnych. Obrys powinien mierzyć 200 x 240 cm. Szerokość drzwi to minimum 0,9 m, jednak nie nie więcej niż 1 m. Konieczna jest przestrzeń manewrowa, która wynosi m.in. 150 x 150 cm. W toaletach warto zamontować również odpowiednie klamki lub uchwyty przy drzwiach wejściowych, poręcze przy umywalce, WC oraz zlew.