Daszki nad drzwi mogą przybrać niemal dowolną wielkość i kształt, dlatego nie ma problemu z dopasowaniem ich do wyglądu i konstrukcji domu. Są stosunkowo niedrogie, bardzo przydatne i – jeśli są dobrze dobrane – mają duże walory ozdobne. Jeśli jeszcze nie masz daszku nad drzwiami, przekonamy cię, że pora to zmienić.

Dlaczego warto mieć daszek nad drzwiami?

Nietrudno odpowiedzieć sobie na to pytanie. Wystarczy przywołać sytuację, w której otwieramy drzwi i do domu wpada deszcz lub śnieg. W naszym klimacie nie jest to niemożliwe, wręcz odwrotnie – nieosłonięte daszkiem drzwi to zaproszenie opadów do domu.

Stoimy pod domem, szukamy kluczy i… mokniemy. Tę sytuację każdy przeżył przynajmniej raz. Niby zawsze klucze nosimy w tym samym miejscu, ale potrafią się zgubić w najmniej odpowiednim momencie.

Przyjmujemy gości? Zwykle muszą zadzwonić do drzwi i chwilkę poczekać, aż im otworzymy. Brak daszku nad drzwiami oznacza, że mokną lub walczą z parasolem wyginanym przez wiatr.

Nie tylko my mokniemy – także drzwi są narażone na czynniki atmosferyczne. I chociaż teoretycznie są przed nimi zabezpieczone, to prawda jest taka, że wystawienie ich na działanie wilgoci lub promieniowania UV nie pozostaje bez wpływu na ich wygląd i kondycję. Daszek to swego rodzaju polisa ubezpieczeniowa dla drzwi – dzięki niemu będą służyły dłużej.

Nowoczesny daszek nad drzwi z poliwęglanu, fot. Palram.pl

Czy daszek nad drzwi wpływa na estetykę budynku?

Zdecydowanie tak i od razu trzeba zaznaczyć, że jest to wpływ pozytywny. Dobrze dobrany daszek nad drzwi nadaje bryle budynku unikatowego charakteru, zdecydowanie poprawiając jej wygląd. Dlatego warto się dobrze zastanowić, z czego zrobić daszek i jaki powinien mieć kształt.

Z czego robi się daszki nad drzwi?

Aluminiowe konstrukcje z poliwęglanowymi panelami to najczęstszy duet w przypadku daszków nad drzwi. To rozwiązanie jest stosunkowo niedrogie i bardzo trwałe. Aluminium i poliwęglan nie wymagają konserwacji, dodatkowo poliwęglan przepuszcza światło słoneczne, jednocześnie chroniąc przed promieniowaniem UV.

Daszki aluminiowo-poliwęglanowe najlepiej wyglądają na nowoczesnych budynkach o prostej elewacji. Cechuje je minimalizm i bardzo duże walory praktyczne. Jednak nie będą się dobrze prezentowały nad drzwiami drewnianych domów. Tu lepiej sprawdzą się daszki o drewnianej konstrukcji.

Zaletą drewna jest możliwość pomalowania go na dowolny kolor. Taki daszek zawsze będzie pasował do elewacji i małej architektury ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że drewno nie jest odporne na czynniki atmosferyczne i potrzebuje okresowej konserwacji.

Elegancki daszek nad drzwi z poliwęglanu, fot. Palram.pl

Ile kosztuje daszek nad drzwi?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o cenę daszka nad drzwi. Na jej wielkość wpływa rozmiar daszka, jego kształt oraz rodzaj materiałów, z których jest zrobiony. Im prostszy i mniejszy daszek, tym niższa będzie jego cena.

Przykładowo najtańsze daszki nad drzwi w palram.pl kosztują niespełna 300 zł. Za większe bądź o bardziej skomplikowanych kształtach trzeba zapłacić już ponad 1000 zł.

Czy to dużo? Biorąc pod uwagę koszt budowy bądź remontu domu, cena daszka nad drzwi będzie zaledwie drobnym wydatkiem. Na pewno warto go ponieść zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych.

No votes yet.
Please wait...