Żelazko to  tradycyjne, podstawowe urządzenie do prasowania, czyli rozprostowywania tkanin przy pomocy wysokiej temperatury i siły nacisku. Prasowanie jest skuteczne, ponieważ pod wpływem temperatury i zwilżenia parą rozluźniają się włókna tkaniny. Gdy włókna są delikatnie mokre i ciepłe, prostują się pod naciskiem żelazka i zachowują już taki kształt po schłodzeniu. Jako żelazko już w VIII w. w Chinach stosowano rondle wypełnione rozpalonymi węglami do prasowania jedwabiu. Dodatkowym, nowoczesnym urządzeniem do prasowania jest parownica, która pozwala wygładzać nieregularne kształty, jak koronki, plisy, czy falbanki.

Wady żelazek

Aktualnie na rynku mamy wiele rodzajów żelazek, różniących się między sobą typami i funkcjami. Każde żelazko działa jednak na tej samej zasadzie: połączenia wysokiej temperatury i siły nacisku. Łatwo jest wtedy rozprasować pościel, firanki, proste bluzki i koszulki. Solidna, stabilna deska do prasowania z szeroką poziomą płaszczyzną wspomaga całkowite wyprostowanie tkanin. Co jednak z problematycznymi wzorami i materiałami, jak delikatne koronki lub falbanki i plisy? Tutaj z pomocą przychodzi streamer do ubrań.

Parownica do ubrań

Parownica jest doskonałym uzupełnieniem żelazka parowego. Jest poręczna, wygodna w trzymaniu i lekka. Świetnie podniesie koronki i wygładzi inne delikatne tkaniny, jak tiul czy jedwab. Parownica do ubrań pozwala także nadać ogłady i lekkości falbankom, których masywna stopa żelazka nie wyprostuje bez nadania kolejnych zagnieceń. Wielką zaletą jest to, że ubrania podczas wygładzania streamerem mogą wisieć na wieszaku, nie trzeba rozkładać deski. To jest często czynnik przeważający dla osób żyjących w biegu, które nie chcą tracić czasu na prasowanie ubrań.  Kolejnym, chociaż mniej znanym zastosowaniem parownicy jest możliwość jej użycia przy porządkach w mieszkaniu – odświeżania zasłon i firanek oraz usuwaniu bakterii, wirusów i alergenów z materaca czy zabawek dzieci.

Z drugiej strony, parownica nie poradzi sobie z grubymi materiałami, z których są uszyte np. płaszcze wełniane. W takim wypadku niezastąpione pozostanie żelazko, być może nawet żelazko z generatorem pary.

No votes yet.
Please wait...