Domy z drewna cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoje właściwości estetyczne, ekologiczne i energooszczędne. Drewno jako specyficzny i naturalny budulec tworzy sprzyjający mikroklimat, a zarazem pozwala na zoptymalizowanie kosztów budowy.
Domy drewniane powstają w różnych technologiach, które różnią się zarówno wykorzystaniem materiałów, sposobem ich montażu jak i wyglądem. W niniejszym artykule opiszemy pokrótce najpopularniejsze technologie budowy domów drewnianych.
Domy drewniane szkieletowe
Najpopularniejsze z nich to domy kanadyjskie. Konstrukcja domu szkieletowego opiera się na szkielecie z belek opartym na fundamentach. Tutaj trzeba zaznaczyć, że fundamenty, to jedyna „mokra robota” podczas stawiania domu szkieletowego. Pozostałe czynności wykonuje się bez użycia zaprawy, dzięki czemu taki dom można postawić nawet zimą. Poszczególne elementy łączy się za pomocą gwoździ oraz metalowych łączników, a przestrzeń pomiędzy elementami szkieletu wypełnią się warstwą izolacyjną na przykład z wełny mineralną i folii paroizolacyjnej. Z zewnątrz dom wykłada się najczęściej płytami OSB, czyli produktem drewnopochodnym.
Domy szkieletowe, przy odpowiedniej organizacji można postawić nawet w trzy miesiące! Ponadto zapewniają łatwość modernizacji i rozbudowy, która odbywa się o wiele mniejszym nakładem niż w przypadku domów murowanych. Trzeba jednak zaznaczyć, że wykonanie musi być bardzo precyzyjne, ponieważ ewentualne niedociągnięcia, i złe dopasowanie elementów zdecydowanie przekłada się na energooszczędność budynku. Tutaj z pomocą przychodzą domy prefabrykowane. Elementy budynku wytwarzane są w fabryce przez specjalistów, dzięki czemu na plac budowy zostają przywiezione gotowe elementy, które wystarczy ustawić na fundamencie i połączyć ze sobą. Prefabrykacja zamknięta pozwala na wykonanie elementów łącznie z elewacją, przez co budowa domu zamyka się nawet w kilku dniach.
Domy drewniane z bali
Konstrukcja takiego budynku opiera się na drewnianych balach, których średnica waha się od 10 do 30 cm. Tutaj panuje zasada, że im większa średnica, tym mniej materiałów izolacyjnych potrzeb, ponieważ drewno potrafi idealnie zatrzymać ciepło.
W tej technologii wykorzystuje się następujące rodzaje bal:
Bale pełne – wykonuje się je z litego drewna i najczęściej mają one przekrój:
- okrągły pełny;
- dwustronnie zaokrąglony;
- klasyczny – od zewnątrz wyokrąglony, a od wewnątrz prosty;
- prostokątny zwykły lub ze ściętymi pod dowolnym kątem krawędziami zewnętrznymi.
Bale klejone – tworzy się przez je sklejenie ze sobą dwóch lub więcej cieńszych elementów, przez co nie skręcają się, ale w miejscach łączenia mogą się rozwarstwiać. Ściany z bali klejonych, których grubość przekracza 20 cm nie wymagają dodatkowego ocieplenia.
Bale izolowane – posiadają różne kształty i przekroje, ale najczęściej są zbliżone do prostokąta i o grubości 5-20 cm. Aby ściana wykonana z bali izolowanych spełniała wymagania izolacji termicznej, jej współczynnik U powinien być mniejszy niż 0,3 W/(m2K). Przeważnie wymaga to dodatkowej warstwy ocieplenia.
Bale warstwowe – są wykonane z okładzin drewnianych i wypełnione materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną, pianką poliuretanową lub styropianem. Wśród bali warstwowych pojawia się wiele ciekawych, niejednokrotnie opatentowanych rozwiązań, np. izolacji pustką powietrzną.
Dużą przewagą bali nad konstrukcją szkieletową jest to, że pozwala ona na spore modyfikacje bryły budynku, gdzie konstrukcja szkieletowa jest przeważnie prostokątna. Wszechstronność konstrukcji z bali pozwala na budowę domu tradycyjnego, np. góralskiego, domu nowoczesnego, a nawet na połączenie jednego z drugim. Polecamy zapoznać się z katalogiem projektów Extradom, w którym można znaleźć wiele ciekawych i funkcjonalnych projektów domów z bali.
Domy ryglowe
Konstrukcja domu ryglowego była znana już w średniowieczu. Ciężki szkielet drewniany oparty jest na dużej liczbie rygli, czyli poziomych elementów drewnianych, które łączą słupy. Całość wzmacniają zastrzały, słupki i podwaliny. Ciemne elementy drewniane oraz kontrastujące z nim otynkowane na biało wypełnienia nadają bardzo charakterystycznego wyglądu. W XX wieku konstrukcje znane jako „mur pruski” bardzo straciły na popularności, ponieważ wypełnienie ceglane miało bardzo złe właściwości termoizolacyjne. Obecnie moda na domy ryglowe wraca za sprawą nowoczesnych materiałów o bardzo dobrej izolacji.
Tutaj należy wspomnieć o konstrukcjach słupowo-ryglowych i przysłupowych. Pierwsze z nich wyróżniają się masywnymi słupami stawianymi bezpośrednio na fundamentach i będącymi konstrukcją nośną ścian. Z kolei w domach przysłupowych, strop opiera się na balach, ale konstrukcję nośną wspierają słupy i inne elementy.
Domy pasywne
Konstrukcje te zyskują coraz większą popularność ze względu na maksymalnie ograniczone zużycie energii. Trzeba jednak zaznaczyć, że dom pasywny nie musi być koniecznie drewniany, ale z pewnością ułatwia to uzyskanie lepszych właściwości izolujących niż w przypadku domu murowanego. Domy pasywne nie potrzebują więcej energii niż 15 kWh na m. kw., a to jest ponad 2 razy mniej niż zwykły dom energooszczędny. Jednak żeby uzyskać taki wynik należy skorzystać z takich rozwiązań, jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, czy rekuperacja. Koszt budowy domu pasywnego znacznie przekracza koszt budowy domu zwykłego, a nawet energooszczędnego, ale w rezultacie jest tańszy w utrzymaniu i bardziej ekologiczny.
Źródło zdjęć: Extradom.pl
Domy ryglowe są mega ciekawe, szczególnie te zabytkowe. Natomiast teraz nie widziałem, żeby robiono ryglówki, aczkolwiek to piękna architektura. Ekstra sprawą są również domy modułowe i w ogóle architektura modułowa.