Lekka płyta betonowa vs. standardowa
Chociaż płyty betonowe wyjątkowo dobrze oddają wygląd betonu, na razie nie są często stosowane w domach. Wynika to głównie z ich wagi – większość płyt jest dosyć ciężka, co utrudnia montaż. Dlatego wybierając je, zwracaj uwagę na to, ile mają kilogramów i sięgaj wyłącznie po te lekkie. Przykładowo, marka DAKAMA STONE ma w swojej ofercie beton architektoniczny, który waży tylko 8 kg. Pomimo niskiej wagi, płyty zachowują wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i są równie odporne na wodę i wilgoć, co standardowe produkty.
Wygląd płyt betonowych
Płyty betonowe to materiał, który przypomina beton zarówno barwą, jak i strukturą. W zależności od produktu, może mieć nieco inne kolory, utrzymane w różnych odcieniach szarości. Jeśli masz pomysł na niebanalną aranżację, możesz też wykorzystać płyty ze złotym, srebrnym lub czarnym kruszywem – dają bardzo oryginalny efekt. Powinny na nich występować lekkie przebarwienia, takie jak te, które można zauważyć na betonie. Dlatego, jeśli Twoje płyty nie mają takiego samego odcienia na całej powierzchni, tym lepiej! Pamiętaj też, że ich struktura powinna być porowata, pełna pustek. Dzięki temu, płyta będzie jeszcze lepiej naśladować beton.
Przygotowanie do prac
Lekkie płyty łatwo zamontujesz na ścianach, nawet bez pomocy fachowca. Nie wymaga to dużej siły ani nawet zbyt wielu narzędzi i produktów chemii budowalnej, co oznacza niższe koszty. Bez problemu zamocujesz płyty z pomocą niedrogiej, poliuretanowej pianki. Ich niska waga sprawia, że nie trzeba kupować specjalistycznych klejów do betonu, które były niezbędne przy cięższych wariantach płyt. Do tego zaopatrz się jeszcze w system poziomowania płytek, rękawice, grunt, impregnat i ostry nóż do usuwania naddatków pianki. Na stronie www.milabud.pl znajdziesz wszystkie narzędzia i produkty potrzebne do montażu lekkich płyt betonowych.
Montaż płyt w kilku krokach
Zanim przystąpisz do umieszczania płyt na ścianach, zadbaj o czystość powierzchni. Nie może się na niej znaleźć kurz, plamy ani pozostałości po starej farbie. Kolejny krok to gruntowanie. Jest konieczne do tego, by zwiększyć przyczepność do ścian i ograniczyć chłonność podłoża. Do lekkich płyt sprawdzi się produkt z dodatkiem piasku kwarcowego, który sprawi, że klejenie na piankę będzie solidne. Kiedy grunt wyschnie, możesz zacząć przygotowywać płyty do montażu.
Na początek, usuń z nich biały nalot i odstające części. Potem wyczyść boczne krawędzie, nałóż piankę poliuretanową i po kilku minutach przyciśnij płytę do powierzchni. Pod spód włóż klipsy – po jednym na każdy róg. Później przez chwilę dociskaj płytę. Przy montażu kolejnego egzemplarza, wyrównaj odległość pomiędzy płytami z pomocą klina włożonego do otworu w klipsie. Na koniec pokryj płyty impregnatem hydrofobizującym, który dodatkowo ochroni je przed działaniem wody. Kiedy wszystko wyschnie, możesz zdjąć klipsy i cieszyć się nowym wyglądem Twoich ścian!