Jakie okna dachowe wybrać? Okna plastikowe vs okna drewniane

Stojąc przed wyborem okien dachowych, a konkretnie materiału, z jakiego będą wykonane ramy, warto poznać różnice pomiędzy dwoma produktami: oknami dachowymi plastikowymi a drewnianymi. Do jakich pomieszczeń lepiej nadaje się pierwszy, a do których drugi typ?

Okna dachowe plastikowe i ich zastosowanie

Okna dachowe plastikowe, czyli z PCV, są łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Ich gładka i czysta powierzchnia ramy wygląda bardzo nowocześnie. Materiał ten, za sprawą wysokiej odporności na wilgoć, pleśń oraz zabrudzenia, doskonale sprawdza się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Innym jego atutem jest wyjątkowa wytrzymałość. W odróżnieniu od okien dachowych drewnianych, ramy z PCV nie wymagają dodatkowego lakierowania czy innych zabiegów konserwacyjnych.

Okna dachowe drewniane alternatywą dla ram z PCV

Okna dachowe drewniane są z reguły bardziej ekonomiczną opcją niż ramy z PCV. Drewno użyte do ich produkcji jest starannie wyselekcjonowane, by było możliwie jak najwyższej gęstości i trwałości. W procesie produkcji stosowane są zazwyczaj ekologiczne farby i lakiery, dzięki czemu okna drewniane z tego naturalnego materiału są wyborem ekologicznym. Takie ramy występują m.in. w pomieszczeniach, w których – przy pomocy drewnianego okna kolankowego zamontowanego w ścianie pionowej – chce się powiększyć pole widzenia i doświetlić wnętrze.

Okna dachowe plastikowe czy drewniane – co wybrać?

Okna dachowe plastikowe, wykonane z nowoczesnego i gładkiego materiału PCV, montuje się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. Z kolei okna dachowe drewniane sprawdzają się świetnie w pomieszczeniach takich jak sypialnia, pokój dla dziecka czy salon. Możemy je również zamontować w pomieszczeniach nieogrzewanych, np. na nieużytkowym poddaszu, pełniącym funkcję strychu. Zarówno okna z PCV, jak i drewniane ramy dachowe są montowane w pokojach, w których okna są często otwierane i wnętrza wietrzone (np. w biurach, na korytarzach, w garderobie). Obydwie propozycje posiadają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu można znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie i klimatyzację oraz poprawić komfort życia mieszkańców.

PRZECZYTAJ  Jak zrobić betonowe donice w duchu DIY?

Na decyzję, które z nich zamontować w budynku, wpływ ma kąt nachylenia dachu. Producenci nowoczesnych okien dachowych (jak np. Dakea: https://dakea.pl/produkty/okna/) proponują modele okien drewnianych i PCV rekomendowanych do dachów o konkretnym kącie nachylenia. I tak do dachów płaskich w przedziale od 5° do 15° zamontujemy okna przeznaczone do dachów płaskich, które wykonane są z PCV, zaś do dachów nachylonych pod kątem od 15° do 90° mamy możliwość montażu okien dachowych drewnianych jak i PCV.

Poza parametrami technicznymi, istotne aspekty to wygoda i funkcjonalność użytkowników pomieszczenia, a także walory estetyczne. W przypadku poddasza użytkowego, warto zamontować okna dachowe w taki sposób, by w pomieszczeniu było jasno i komfortowo. Eksperci szacują, że dostateczny poziom oświetlenia zapewnią okna dachowe, których powierzchnia jest równa co najmniej 10% powierzchni podłogi. W przypadku poddaszy nieużytkowych, czyli strychów, aspekt odpowiedniego doświetlenia wnętrza ma znacznie mniejsze znaczenie.

O tym, czy wybrać okna dachowe plastikowe czy drewniane, decyduje także styl, w jakim postawiono i urządzono budynek. Drewno doskonale pasuje do stylu skandynawskiego, wiejskiego, rustykalnego i prowansalskiego, a PCV do obiektów nowoczesnych lub minimalistycznych.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *