Huśtawki ogrodowe – wybór odpowiednich modeli i materiałów

Huśtanie to przyjemność, z której się nie wyrasta i zapewne dlatego huśtawki ogrodowe cieszą się jednakową sympatią małych i dużych użytkowników. Stoisz przed wyborem pierwszej huśtawki do ogrodu? Podpowiadamy, jakie są rodzaje huśtawek i czym się różnią.

Dlaczego huśtawki ogrodowe są tak popularne?

Dlaczego lubimy huśtawki? Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę, niewykluczone, że prawdziwa jest teoria mówiąca o kojarzeniu przyjemności płynącej z huśtania z bardzo wczesnym dzieciństwem, a nawet życiem płodowym.

Nie wiadomo, czy to prawda, jednak nie da się polemizować z faktem, iż bujanie pozwala się zrelaksować, wyciszyć zmysły, uspokoić. Nigdy nie są kojarzone z pracą lub nauką, zawsze z odpoczynkiem. Lubią je zarówno dzieci, jak i dorośli.

Korzystanie z huśtawki ogrodowej oznacza relaks na świeżym powietrzu – to kolejna zaleta i argument za wyborem takiego rozwiązania. Liczba pozytywnych bodźców (świeże powietrze, słońce, śpiew ptaków, relaks) jest nie do przecenienia.

Klasyczna drewniana huśtawka ogrodowa, fot. Ogrodosfera.pl

Popularne rodzaje huśtawek ogrodowych

Deska na dwóch sznurach przewieszona przez gałąź? Takie huśtawki praktycznie odeszły do lamusa, choć czasem jeszcze można je zobaczyć. Jednak nowoczesne huśtawki ogrodowe zapewniają większy komfort użytkowania, nawet przez kilka osób. No i nie trzeba ich wieszać pod drzewami, co wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Huśtawka ogrodowa metalowa to najpopularniejszy i najchętniej kupowany model – wygląda jak prosta ławka, na której mogą usiąść dwie lub trzy osoby. Jest zadaszona, więc można ją ustawić w dowolnym miejscu ogrodu.

Huśtawka ogrodowa drewniana konstrukcją przypomina metalową, ale wizualnie jest większa i cięższa. Drewniane huśtawki najczęściej są pozbawione zadaszenia.

Hamak z drewnianym stojakiem – można dyskutować, czy hamak to nadal huśtawka, jednak trafia do tego zestawienia, bo jak najbardziej można się na nim bujać. Zaletą hamaków jest duża wygoda użytkowania, także przez osoby borykające się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa.

PRZECZYTAJ  Rośliny doniczkowe w łazience - jakie gatunki się sprawdzą?

Hamak brazylijski – w tym wypadku nazwa jest myląca, bo taki hamak to nic innego jak huśtawka materiałowa, bardzo wygodna i miękka.

Bujak ogrodowy – wyglądem przypomina metalową huśtawkę. Różnica zasadza się w miękkim siedzisku o ergonomicznym kształcie.

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje huśtawek dostępne są w sklepie ogrodosfera.pl.

Metalowa huśtawka ogrodowa z moskitierą, fot. Ogrodosfera.pl

Drewniana, czy metalowa – jaka huśtawka będzie lepsza?

Dobra huśtawka to taka, która jest wygodna, podoba się nam i pasuje do ogrodu. Trudno tu wyrokować, czy lepsze będzie drewno czy metal, warto natomiast znać plusy i minusy obu rozwiązań.

Drewno jest bardzo trwałym materiałem, ale tylko pod warunkiem, że pamiętamy o jego okresowej konserwacji. Na plus trzeba mu zaliczyć możliwość pomalowania na dowolny kolor. Na minus – wagę. Niełatwo jest przesunąć drewnianą huśtawkę.

Drewniana huśtawka z materiałowym siedziskiem, fot. Ogrodosfera.pl

Stal co prawda nie wymaga konserwacji, ale wystawiona na działanie czynników atmosferycznych może ulegać korozji. Trzeba mieć to na uwadze i chronić metalowe elementy huśtawek przed deszczem.

Miękkie siedziska zwykle nie są wodoodporne (wyjątek stanowią uszyte z impregnowanego płótna żaglowego, które jednak jest bardzo drogie), dlatego lepiej nie zostawiać ich na noc na zewnątrz, jeśli huśtawka nie ma odpowiedniego zadaszenia.

Większość huśtawek ogrodowych można bezpiecznie ustawić na tarasie lub większym balkonie. Niektóre nadają się też do domu, np. hamaki brazylijskie lub bocianie gniazda.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *