Próba ciśnieniowa instalacji wodnej – ogólnie o usłudze

Montaż nowych instalacji wodno-kanalizacyjnych to wyjątkowo duża odpowiedzialność. Szczególnie na obszarach znajdujących się wewnątrz ścian, podłóg i innych konstrukcji, ale też tych po prostu zasłoniętych przez różnego rodzaju sprzęty. Ewentualne rozszczelnienia i wycieki mogą okazać się niszczące dla mebli i podłóg, jeżeli nie zauważymy ich wystarczająco szybko. Z kolei nieszczelność w instalacji znajdującej się na przykład w ścianie może doprowadzić do rozwoju wilgoci w konstrukcji, a co za tym idzie po pewnym czasie powstawania pleśni i grzybów, które mogą prowadzić do ciężkich chorób.

Próba ciśnieniowa instalacji wodnej i cel jej wykonania

Tymczasem próba ciśnieniowa instalacji wodnej to niewielka operacja, która sprawi, że po założeniu instalacji wodnej, czy to w całości, czy podczas wymiany pojedynczych fragmentów, zapobiegniemy przykrym niespodziankom.

Próba ciśnieniowa instalacji wodnej – czy warto wzywać fachowców?

Często pokutuje przekonanie, że do sprawdzenia szczelności instalacji nie potrzeba specjalnego sprzętu czy wzywania odpowiednich ekip zajmujących się tego typu usługami. Nic bardziej mylnego. Bardzo ciężko jest samemu sprawdzić, czy na całej długości instalacji nie występują przecieki, rozszczelnienia czy uszkodzenia. To ostanie mogą powstać nie tylko w używanej już instalacji podczas rozbudowy czy prac remontowych.

Zdarza się, że nowe instalacje wodne mogą mieć uszkodzone fragmenty zarówno poprzez złe obchodzenie się z nim podczas montażu, przypadkowe uszkodzenia narzędziami, czasami też po prostu przez zakup wadliwych elementów bez widocznych gołym okiem perforacji lub wad. Dlatego też próba ciśnieniowa instalacji wodnej jest wskazana przy każdego rodzaju pracach w obrębie przypływu wody.

Jak przebiega próba ciśnieniowa instalacji wodnej?

Profesjonalna próba ciśnieniowa instalacji wodnej to proces, podczas którego w odpowiedni sposób podwyższa się ciśnienie w rurociągu. Na początek instalacja musi być przygotowana do tego typu operacji, poprzez całkowite jej odpowietrzenie i całkowite zalanie zimną wodą.

Wstępne badanie to podnoszenie ciśnienia w instalacji co 10 minut przez pół godziny. W tym czasie ciśnienie w instalacji nie może spaść więcej niż 0,6 Bara.

Badanie główne jest już dłuższe. W przypadku instalacji CO i wodno-kanalizacyjnej trwa dwie godziny. Natomiast próba ciśnieniowa instalacji wodnej w przypadku ogrzewania podłogowego to już czas obejmujący dobę. W tym czasie w obu przypadkach wartości ciśnienia nie mogą spaść poniżej 0,2 Bara.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *