Jak wykorzystać antyczne lampy w aranżacji eleganckiego wnętrza?

Chociaż nowoczesne lampy o geometrycznych kształtach i prostej formie prezentują się elegancko, to jeśli zależy Ci na aranżacji w bardziej klasycznej odsłonie, która zachwyci każdego, postaw na oświetlenie antyczne. Stare kryształowe i ceramiczne lampy wyróżnia misterne wykonanie i efektowny wygląd – dlatego idealnie sprawdzą się w eleganckiej przestrzeni.

Piękno antycznego oświetlenia odmieni oblicze każdego wnętrza

Antyczne oświetlenie cieszy się dużą popularnością – w sklepach można znaleźć wiele modeli lamp stylizowanych na zabytki. Jednak prawdziwy urok tkwi w przedmiotach autentycznych, w których dostrzegalna jest nie tylko ręka wprawnego rzemieślnika, ale i drobne niedoskonałości, będące świadectwem historii.

Najważniejsze rodzaje antycznego oświetlenia, które warto włączyć do swojej aranżacji to:

  • lampy sufitowe,
  • kinkiety,
  • lampy stołowe,
  • lampy podłogowe.

Takie antyki sprawdzą się w eleganckich wnętrzach, wprowadzą do nich przytulny klimat retro. Antyczne lampy sprawdzą się nie tylko w domu, ale też w przestrzeniach biurowych, restauracjach i hotelach. Jak wykorzystać je do stworzenia wyjątkowej aranżacji?

Stare lampy antyki jako pierwszoplanowa dekoracja

Zabytkową lampę warto wykorzystać jako centralny punkt aranżacji, który od razu przykuje uwagę. Dobrym pomysłem będzie zakup dużej wiszącej lampy antyku ze strony Antyki Bronisze

Ponadczasowy kryształowy żyrandol idealnie sprawdzi się jako dekoracja eleganckiego i luksusowego wnętrza. Dzięki niewielkim kryształkom odbijającym światło przestrzeń wyraźnie się rozjaśni i optycznie powiększy, a w dodatku zapanuje w nim magiczny klimat, godny pałacu.

Dużą popularnością cieszą się klasyczne modele Maria Teresa w kolorze złota lub bieli, ale ciekawą propozycją są też żyrandole w kształcie plafonu, które sprawdzą się w przypadku niższego sufitu. Jakie inne oświetlenie antyczne warto wprowadzić do wnętrza?

Lampa stołowa antyk i zabytkowy kinkiet, czyli pomysły na dodatkowe oświetlenie

W aranżacji poza głównym źródłem światła będącym w centrum uwagi powinno się też zadbać o dodatkowe lampy ustawione w strategicznych punktach. Wprowadzając kolejne antyczne dekoracje, dopełnimy wystrój wnętrza i sprawimy, że będzie bardziej funkcjonalny. 

PRZECZYTAJ  Kolorowa estetyka, czyli obrazy z kwiatami w naszym domu

Przy lustrach w korytarzu i łazience warto zamontować zabytkowe złocone kinkiety, natomiast na biurku w gabinecie można postawić stylową mosiężną lampę bankierską – antyk, który kojarzy się ze starymi filmami. Poza tym ciekawym dodatkiem do aranżacji jest porcelanowa lampa stołowa z ręcznie malowanymi dekoracjami, dla której idealnym miejscem będzie szafka nocna lub komoda.

Pielęgnacja antycznych lamp pozwoli zachować ich blask na dłużej

Odpowiednie czyszczenie i konserwacja antyków jest niezbędna, by utrzymać je w dobrym stanie – podobnie jest w przypadku starych lamp. Takie przedmioty trzeba co jakiś czas odkurzać i myć, by pozbyć się kurzu i osadu, zwłaszcza jeśli oświetlenie znajduje się w kuchni. Na początek trzeba je wyłączyć, by uniknąć poparzenia i zdemontować żarówki. 

Następnie przechodzimy do czyszczenia na sucho miękką ściereczką, np. z mikrofibry, jednak sprawdzi się też pędzelek – w ten sposób nie zarysujemy delikatnej powierzchni. Następnie myjemy lampy z użyciem roztworu wody i łagodnego detergentu, można też znaleźć specjalne środki przeznaczone np. do żyrandoli. Wtedy każdy elementów wystarczy osuszyć i ponownie zamontować żarówki.

Ozdobienie wnętrza starą lampą jest świetnym pomysłem i ułatwia dopasowanie do aranżacji kolejnych antyków.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *