Meble mają sprawić, że pomieszczenia, w których przebywamy i pracujemy będą funkcjonalne. Ich głównym zadaniem jest więc maksymalne uproszczenie naszego codziennego życia. Zarówno właściciele domów i mieszkań, jak również przedsiębiorcy coraz częściej stawiają jednak na trwałość mebli oraz ich estetyczne wykonanie. Dla coraz większej liczby inwestorów liczy się to, aby wyposażenie, za które płacą robiło duże wrażenie. Takie efekt można osiągnąć decydując się między innymi na zakup mebli kolonialnych. Cieszą się one bardzo dużą popularnością, głównie ze względu na uniwersalność (pasują praktycznie do wszelkiego rodzaju pomieszczeń), ilość dekoracji oraz wygląd.

Czym są meble kolonialne?

Mianem kolonialnego określamy pewien trend w dekoracji, urządzaniu wnętrz oraz w meblarstwie. Swój początek miał miejsce, gdy Europejczycy do skolonizowanych przez siebie rejonów świata przywozili własne meble. Chcieli w ten sposób w Nowym Świecie mieć odrobinę luksusu. Okazało się jednak, że europejskie materiały, z których były wykonane przedmioty nie wytrzymywały między innymi warunków klimatycznych. Stąd też zaczęto wytwarzać meble na miejscu, używając egzotycznego drewna, jt.: teak, mahoń, palisander. Meble kolonialne, posiadają wyraźnie europejski akcent, wykonane są również z litego drewna, co sprawia, że konstrukcja jest bardziej stabilna.

Po pierwsze: estetyka

krzesło kolonialneMeble kolonialne zdecydowanie przewyższają swoją estetyką meble systemowe, wykonywane z płyty MDF. Zastosowanie najlepszego egzotycznego drewna pozwala uzyskać dużo lepszy efekt, niż w przypadku tradycyjnych materiałów. Nie bez znaczenia jest również metoda, którą meble powstają. Wszystkie meble kolonialne są wykonywane przez fachowców, którzy mają bardzo duże doświadczenie oraz potrafią nadać drewnu wręcz niepowtarzalną formę. Na estetykę mebli kolonialnych składają się również dekoracje, które najczęściej przybierają formę żłobień, eleganckich i stylowych okuć lub łączenia drewna z innymi materiałami, np. szkłem.

Meble kolonialne to połączenie estetyki, ciekawego wzornictwa, różnorodności form oraz precyzyjnego wykonania. Jeżeli chcemy, aby komody, szafy, biurka, łóżka, barki lub kredensy podkreślały charakter wnętrza to tego rodzaju meble będą najlepszym rozwiązaniem.

Po drugie: materiał wykonania oraz trwałość

Inwestując w wyposażenie wnętrz pragniemy, aby to, co zakupimy służyło nam jak najdłużej. Decydując się na zakup mebli kolonialnych, otrzymamy gwarancję, że meble będą nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim trwałe – mówi Krzysztof Drozdowski, właściciel sklepu SoWo.eu.

Choć ten rodzaj mebli jest droższym rozwiązaniem, niż produkty wykonywane z płyty MDF, warto mieć na uwadze długoterminowe użytkowanie. Meble kolonialne są wykonane z najlepszego gatunkowo drewna egzotycznego. Nie są sklejane, a produkowane z litego drewna, dzięki temu są cięższe i solidniejsze. Niebagatelne znaczenie ma również impregnacja mebli. Do jej wykonania stosuje się materiały, które doskonale zabezpieczają drewno przed niszczeniem, a także nadają mu niepowtarzalny kolor.

Wykonanie mebli z litego drewna ma także inne zalety:

  • możliwość stosowania mniejszych, większych, bardziej uwidocznionych żłobień,
  • możliwość wykonania nawet bardziej skomplikowanych mebli, jak: barki, biblioteczki,
    krzesła (które nie rozchodzą się pod wpływem ciężaru człowieka),
  • uzyskanie bardziej oryginalnego designu,
  • urozmaicenie kolorystyki,
  • możliwość umieszczenia cięższych, a przez to bardziej eleganckich okuć i szkła,
  • zwiększenie prestiżu właściciela.

Po trzecie: nieograniczone możliwości aranżacyjne

Aranżacja wnętrz nie jest prostą sprawą. W czasach, gdy sklepowe pułki uginają się od nadmiaru produktów łatwo popełnić błędy aranżacyjne, które negatywnie wpłyną na wystrój wnętrza. Chodzi przede wszystkim o pomieszanie styli aranżacji wnętrz oraz zakup wyposażenia, które zamiast dekorować pomieszczenie będzie je szpecić.

Niewątpliwą zaletą mebli kolonialnych jest to, że możemy je wykorzystać przy aranżacji wnętrz domu, mieszkania, gabinetu, galerii, biura. Meble, które wykonane są z litego drewna idealnie będą pasować do klasycznych i nowoczesnych wnętrz, a dodatki w postaci oświetlenia, starej cegły, drewnianych podłóg, obrazów czy luster będą tylko potęgować niesamowity efekt i podkreślać walory aranżacyjne mebli.

No votes yet.
Please wait...