Szafa to dla Ciebie (albo Twoich ubrań) zbyt mało? Postaw na garderobę. Nie musi być wcale wielkim, osobnym pomieszczeniem. Wystarczy, że w swojej sypialni zagospodarujesz na nią trochę kąta. Co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Rozmiar ma znaczenie

Garderoba to nie komoda lub szafka, do której możesz powrzucać ubrania „jak leci” i upchać jedno na drugim. Jedną z jej funkcji jest odpowiednia segregacja wszystkich rzeczy oraz miejsce do przebierania. Dlatego jej minimalna wielkość powinna wynosić ok. 4 m2. Co z długością i szerokością? Zamiast liczb po prostu stań, wyciągnij ręce i zobacz, czy masz wystarczająco dużo miejsca, by się obrócić. To najpewniejszy przelicznik.

Wyposażenie? Koniecznie

Sam zdecyduj, co w rzeczywistości jest Ci potrzebne w garderobie. Na pewno jednak docenisz obecność nie tylko wieszaków i drążków, ale również półek – na buty i rzeczy, których aktualnie nie nosisz (np. ze względu na porę roku). Nie chcesz wyrzucać starych kurtek, ale nie uśmiecha Ci się wystawić je na wieszak lub półkę? Schowaj je do dekoracyjnych pudełek.

Nie za ciemno, nie za jasno

Jeśli masz zamiar się przebierać w garderobie, właściwe oświetlenie to podstawa. Poza tym zdecydowanie ułatwia poszukiwania konkretnej rzeczy. Do wyboru masz oświetlenie sufitowe albo ścienne (np. reflektorki), z włącznikiem światła lub z czujnikiem ruchu. Możesz również wybrać światło, które zaświeca się automatycznie podczas otwierania drzwi.

Pamiętaj o wentylacji

Najczęściej wybieranym sposobem wentylacji jest kratka w ścianie pomiędzy garderobą, a innym pokojem. Jeżeli Twoja garderoba jest miejscem wydzielonym z sypialni, musisz pamiętać o tym, by temperatura w obu pomieszczeniach była taka sama.

Praktycznie i ładnie

Oczywiście możesz urządzić swoją garderobę dokładnie tak, jak chcesz. Tapeta, fototapeta czy farba? Panele, parkiet czy kafelki? W tych kwestiach masz pełna dowolność. Pamiętaj jednak, by ze względu na małą ilość miejsca nie zagracać garderoby różnymi ozdobami o dużych rozmiarach.
Artykuł został przygotowany we współpracy z producentem i dystrybutorem polskich mebli najwyższej jakości – plmeble.pl.

No votes yet.
Please wait...